het rectoraat zou vervullen. Dit stempel was toen kennelijk nog op de school aanwezig. Tegenwoordig is de stempel zoek. Een vrij re cente zoektocht in de stempelcollectie van het Noord-Hollands Ar chief leverde helaas niets op. Over ontwerpers en hun stempelsnijders is zijn algemeenheid zeer weinig bekend. Maar van type 3 is de ontwerper of graveur te identificeren. Dit was Cornelis van Noorde (1731-1795), zoals blijkt uit een album met zijn gebruiksgrafiek (houtsneden en gegraveerde vignetten) dat zich in het Noord-Hollands Archief bevindt. Num mer 156 in dit album is een afdruk van type 3 op papier.34' Van Noorde, die onder meer als graveur werkte voor de drukkerij En schedé, was ook een van de Directeuren van de Haarlemse Teeken academie 'Kunst zij ons doel', die van 1772-1795 bestond.35' Ook deze tekenacademie had zich aangesloten bij de toen heersende ge woonte om de beste leerlingen met prijsboeken te belonen, zoals bewaard gebleven exemplaren uit de jaren 1774, 1775 en 1785 laten zien. Van Noorde had ook hiervoor de stempel ontworpen. Het stelt het Haarlemse stadswapen voor, geflankeerd door de Griekse godin Artemis (personificatie van Natura) en een vrouw in antiek gewaad (personificatie van Ars) als schildhouders. Het is in dit ver band opmerkelijk dat de prijsboeken van een particuliere instelling als de Haarlemse Tekenacademie ook zo nadrukkelijk met het Haarlemse stadswapen werden bestempeld. Wrijfsel van het Haarlemse wapenstempel, type i. For maat: hoog 61 mm, breed 54 mm. Dit stempel komt voor op prijsboeken uit de jaren 1717-1757. 32 JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 34