sen Kunst en Natuur]; en is, na het ontvangen van een kostely- ken prys, tot de Academische lessen bevordert; wyders zyn ver scheidene andere leerlingen met pryzen vereerd, en tot hoogere Classen gepromoveerd; welke de Heeren Curatoren voor dezel ve, soluto vel ligato sermone [in proza of in versvorm], bedankt hebben; zynde deze plegtigheid met een alleraangenaamst In strumentaal en Vocaal Musiek aangevangen en beslooten." In het begin van de 19de eeuw veranderde de Boekzael van karak ter en raakte het plaatsen van promotieverslagen in onbruik.45» Steeds meer scholen gingen toen over op het plaatsen van een ver slag in de plaatselijke krant, een gewoonte die feitelijk nog steeds bestaat. De inhoud van de prijsboeken Aan de hand van het Scholarchenboek kan men zich een goed beeld vormen van de boeken die in de 18de en in de eerste helft van de 19de eeuw als prijzen werden uitgereikt. Dit Scholarchenboek bevat naast een matrikel van de ingeschreven leerlingen in de peri ode 1668-1877 °°k de namen van de gepromoveerde leerlingen in de jaren 1668-1801 (en 1858-1877). Vanaf 1704 werd hierbij gewoon lijk ook met een korte aanduiding de auteur/titel van de uitgereikte prijsboeken vermeld. Voor een overzicht van de uitgereikte prijzen vanaf de winterpromotie 1801 t/m 1846 is men aangewezen op de gewoonlijk fraai vormgegeven lijsten die voor iedere promotie wer den opgesteld en waarop de namen van de gepromoveerde leerlin gen, hun resultaten en de titels van de uitgereikte prijsboeken staan vermeld. Uit de periode vóór 1668 zijn hierover weinig gegevens be schikbaar.46» Uit de 17de eeuw zijn zelfs maar twee Haarlemse prijs boeken bekend. Het oudst bewaarde Haarlemse prijsboek is de hierboven reeds genoemde uitgave van Hugo Grotius' Poëmata collecta (Leiden, A. Clouck, 1617. 8vo). Dit boek maakt tegenwoordig deel uit van de Collectie Oldewelt, een belangrijke verzameling van prijsboeken in het bezit van Universiteitsbibliotheek Amsterdam. Het andere exemplaar is een editie van Hugo Grotius' Annates et historiae de rebus Belgicis (Amsterdam, J. Blaeu,i657), op 2 april 1676 uitgereikt aan Andreas Irgens. De handgeschreven prijsopdracht zal zijn ge kalligrafeerd door Jac. Panten, die destijds als schrijfmeester aan de school verbonden was. Dit exemplaar bevindt zich tegenwoordig in de Gunnerusbibliotheek te Trondheim (Noorwegen).47» JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 42