De prijsboeken voor Jacobus Barnaart Met het Dagverhaal van merkwaardige voorvallen door Jacobus Barnaart Jr. (1727-1780) beschikken wij over een belangwekkend ego-document, waarin deze telg van een van de rijkste doopsgezin de Haarlemse families tal van gebeurtenissen optekende, die tussen zijn elfde en twintigste levensjaar plaatsvonden.51' Jacob was een neef van de hierboven genoemde Willem die als Latijns scholier is geportretteerd. "Ben ik op het Latijnsche school gekomen, oud zijnde n Jaaren", zo luidt de openingszin van Jacobus' dagboek dat begint op 22 januari 1738. Vervolgens vermeldt hij op de eerste pagi na's niets anders dan de officiële gebeurtenissen van de Latijnse school. Van iedere halfjaarlijkse promotie noemt hij in het vervolg de onderwerpen van de oraties die werden gehouden door leerlin gen, docenten of de rector, en welke leerlingen met een prijs bevor derd werden. In de lagere klassen behoorde Jacobus zelf ook meer dere keren tot de besten van zijn klas. In zijn dagboek noteerde hij ook de titels van de prijsboeken die hij in de loop van zijn school loopbaan ontving. De school kende in die tijd vier klassen, ieder te onderscheiden in twee of drie ordines, niveaugroepen binnen een klas die telkens een semester duurden. Bij iedere halfjaarlijkse promotie ging een leerling naar een hogere ordo, en na het doorlopen van alle ordines naar een hogere klas. De klassenummering was omgekeerd aan de tegenwoordige praktijk. De vierde klas was toen de laagste klas en de hoogste werd als de eerste of 's rectors klas aangeduid. Aan de hand van de gegevens uit zijn Dagverhaal en aanvullende informa tie uit het Scholarchenboek, waarin data soms enigszins afwijken van die in het Dagverhaal, kan worden vastgesteld hoe Jacobus'- schoolcarrière verliep en welke prijzen hij verwierf. Hieronder volgt een overzicht van alle prijzen die hij in de periode 1739-1744 ontving, waarbij tussen haakjes staat vermeld welke mogelijke teksteditie het betrof: Zomerpromotie van n augustus 1739: bevorderd als primus van de eerste school klas) naar de tweede klas. Prijs: Corn. Nepos (Vitae excellentium imperatorum, ed. A. van Staveren, Leiden, S. Luchtmans, 1734. 8vo). Winterpromotie van 2 maart 1740: begiftigd met de prijs voor calli- graphia (zilveren schrijfveer). Winterpromotie van 1 februari 1741bevorderd als primus van de derde naar de tweede klas. Prijs: L. Annaeus Florus Epitome rerum DR. J. SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 47