ties.54' Deze vallen in zoverre tegen dat hij van zijn groep van zes jaargenoten bijna altijd gemiddeld scoorde. Beets maakte zes keer een publieke promotie mee, maar slechts één keer kwam hij in aan merking voor een prijs. Dat was op 18 december 1827, toen hij als dertienjarige scholier van de tweede ordre (niveaugroep) van de vierde klas (toen de laagste klas die uit drie ordres bestond) naar de eerste ordre werd gepromoveerd als beste van zijn groep met een score van slechts 198 fouten in de dagelijkse Nederlands-Latijnse thema's.55' Hij ontving een exemplaar van G.H. Nieupoort, Antiqui- 5"~ó' tates Romanae, een boekje in octavo-formaat over de Romeinse 'oudheden' (zeden en gewoonten) dat al in de 18de eeuw een favo riet prijsboek was. Hier bleef het echter bij en na afloop van alle andere promoties keerde Beets telkens met lege handen naar huis. Hij heeft de school niet afgemaakt. Na zijn bevordering op 22 de cember 1829 tot de tweede ordre van de tweede of conrectors klas komt zijn naam niet meer op de promotielijsten voor. Een publieke oratie ter gelegenheid van zijn promotie ad academiam heeft hij dus nooit gehouden. Wat Beets daarna heeft gedaan is onduidelijk. Mogelijk is hij overgestapt naar het Instituut, de opleiding voor niet-Latinisten waar ook de moderne vreemde talen op het lesprogramma stonden. In ieder geval liet hij zich op 12 december 1833 als student theologie inschrijven bij de Leidse universiteit, nadat hij op diezelfde dag van P. Hofman Peerlkamp, hoogleraar Latijn en een broer van de Haar lemse rector, een getuigschrift had ontvangen met de verklaring dat hij waardig was gekeurd om tot de academische lessen te worden toegelaten en een zelfde soort verklaring van J. de Gelder, hoogle- 525 Js5 Lijst voor de promotie op 18 december 1827, toen Nicolaas Beets als beste van zijn groep een prijs ontving. (Archief Scholarchen, nr. 18-20) DR. J. SPOELDER 49

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 51