den vermeld op een inventarislijst van het zilver van de St. Bernar- dus in de Hoek. Bij de sluiting en de daaropvolgende afbraak van de kerk in 1851 werden zij overgebracht naar de nieuw gebouwde St. Josephskerk in de Jansstraat. Later schonk de bisschop van Haarlem de kandelaars aan de nieuwe Onze Lieve Vrouwe van de Allerheiligste Rozenkrans aan het Spaarne bij de inwijding op 28 mei 1885. Toen deze kerk in 1975 voor de eredienst werd gesloten, werden de zes kandelaars verworven door het Frans Hals Museum. De zes kandelaars zijn gemerkt met het meesterteken van Pieter Cornelisz Ebbekin (1622-1666), de jaarletter 1 van 1653 en de stads keur van Haarlem.3' Het is goed mogelijk dat Pieter Cornelisz Ebbekin nog een ander stel zilveren kandelaars leverde voor de St. Bernardus in de Hoek. In het bezit van de oud-katholieke kerk te Haarlem bevinden zich nog twee kleinere kandelaars van zijn hand, die afkomstig zijn uit de voormalige oud-katholieke schuil kerk St. Anna en Maria.4' Deze kerk was in 1723 gesticht na de afscheiding van de oud-katholieken van de rooms-katholieke moe derkerk in een voormalige brouwerij iets verder ten noorden van de St. Bernardus in de Hoek aan de Bakenessergracht. Deze kande laars zijn voorzien van de jaarletter N van 1657 en hebben elk op de voet drie cartouches met afbeeldingen van Maria, Jozef en de H. Willibrordus, die de officiële patroonheilige van het bisdom Haar lem was.5' Pieter Cornelisz Ebbekin blijkt één van de belangrijkste leveran ciers van kerkelijk zilver in de zeventiende eeuw te zijn geweest. Niet alleen aan Haarlemse kerken, want in meerdere kerken in Noord Holland bevindt zich nog zilver van zijn hand. Pieter Ebbekin zelf stamde uit een rooms-katholieke familie, waartoe veel kunstenaars behoorden. Hij was de zoon van Cornelis Fransz Ebbekin en Lucy van Lynhoven. De broer van zijn moeder, Dominicus van Lynhoven, was evenals Pieter Ebbekin een belang rijk zilversmid in Haarlem, die voornamelijk rooms-katholiek kerk- zilver vervaardigde. Deze oom was in 1587 geboren te Haarlem en overleed aldaar in 1637. Dominicus Frederixsz van Lynhoven (1587-1637) Het Frans Hals Museum heeft een monstrans van Dominicus van Lynhoven in bezit, waarvan de herkomst niet kan worden vastge steld.6' Bovenop, ter weerszijden van de hostiehouder, zijn figuur tjes van de H. Petrus en Paulus aangebracht. In het reliëf op de voet PIETER BIESBOER 63

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 65