bouw van vele openbare gebouwen die in die periode werden gebouwd. Zijn andere zoon Claes Pietersz Bagijn (Haarlem 1558 - Haarlem 1632) volgde hem op na zijn dood in 1600 en werd vervol gens in 1627 na Lieven de Key hoofd van de stadsfabriek. Deze Claes Pietersz Bagijn was de vader van de stillevenschilder Willem Claesz Heda.11' Jan Pietersz Bagijn liet een nieuw woonhuis bouwen op het Oude Kerkhof op de plaats van een oud huis dat hij 22 februari 1594 had verworven.12' (Tegenwoordig onderdeel van de Appelaar. Het was vroeger een doodlopende straat achter het Klokhuis). Twee van zijn zoons, Dominicus - het petekind van Dominicus van Lyn- hoven - en zijn oudste zoon Pieter leerden beiden ongetwijfeld de eerste beginselen van het beeldsnijden van hun vader. Van Domini cus Jansz Bagijn is bekend dat hij zilver vervaardigde, maar hij oefende ook het vak van beeldsnijder actief uit. Zo vervaardigde hij in 1621 een monumentale, gebeeldhouwde schilderijlijst in opdracht van het Haarlemse stadsbestuur voor De Triomf van Willem van Oranje door Hendrick Pot. Dit schilderij kreeg een ereplaats in Het Prinsenhof, het gastenkwartier voor de Prinsen van Oranje als zij Haarlem bezochten.13' Het snijwerk van deze lijst is het bewijs dat Dominicus Bagijn een superieur vakman was, die ongetwijfeld meer werk heeft vervaardigd dan bekend is.14' Dominicus Bagijn was ook werkzaam als zilversmid. Op de achterplaat van het Begrafenisschild van het St. Josephs- of timmer mansgilde heeft hij behalve de gegraveerde wapens van de gilden broeders een inscriptie aangebracht met zijn naam en het jaartal 1632. Hoogstwaarschijnlijk is het hele schild van zijn hand en niet van een eerder datum, zoals het jaartal 1608 op de voorzijde zou suggereren. Vermoedelijk hangt de vervaardiging samen met een gebeurtenis in het gilde in het jaar 1608, die in 1632 werd gememo reerd. De broer van Dominicus, Pieter, was uitsluitend werkzaam als zilversmid. Zijn indrukwekkendste werk is ongetwijfeld een lavabo schotel met een voorstelling van de Voetwassing uit 1623. Pieter Jansz Bagijn was evenals zijn oom Dominicus van Lynho- ven en zijn neef Pieter Ebbekin één van de belangrijkste zilversme den in Haarlem. Hij trouwde in 1628 met Maritge Cornelisdr, de buitenechtelijke dochter van Haarlemse historieschilder Cornells Cornelisz van Haarlem en Margriete Pauwelsdr. De familie van Cornelis Cornelisz behoorde tot het regentenpatriciaat. Zijn vader was burgemeester en zijn broer vroedschap. Hij had uitstekende JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 70