De i9de-eeuwse ring van Haarlem Rondom de oude binnenstad ligt de igde-eeuwse ring van Haarlem. Figuur i toont hoe deze ring is opgebouwd uit een keten van elf woonwijken en het industriegebied in de Veerpolder. Deze woon wijken en het industriegebied zijn op unieke wijze tot stand geko men. Een uniciteit die voortkomt uit de specifieke omstandigheden waaronder in de igde-eeuw transformaties plaatsvonden. De over heid hield zich relatief afzijdig waardoor het particulier initiatief al dan niet in onderhandeling met de overheid een grote mate van invloed kon hebben. Gevolg is dat de locatie, c.q. de voormalige stadsrand, van grote invloed kon zijn op de ontwikkelingen. Boven dien heeft de basis die in de 19de eeuw is gelegd tot ver in de 20ste eeuw invloed uitgeoefend op de navolgende stadsuitbreidingen. In dit artikel staat de totstandkoming van deze ring centraal. Het ge hanteerde perspectief is de stadsrand. De geschiedenis van de 19de- eeuwse ring is namelijk bij uitstek een verhaal van onderop en bui tenaf.1' Veranderingen in de stadsrand De igde-eeuwse ring is niet gebouwd op onontgonnen grond. Integendeel, de stadsrand was al sinds de middeleeuwen om uiteen lopende redenen aantrekkelijk als vestigingsplaats. De stadsrand bood een grote beschikbaarheid aan ruimte en betaalbare grond. Dit maakte de stadsrand samen met de natuurlijke omgeving aan trekkelijk om de vele kleine buitens rondom de stad aan te leggen. Voor de meer ambachtelijke vormen van grondgebruik bood dit gebied ongelimiteerde en directe beschikbaarheid van natuurlijke hulpbronnen. Mede hierom vestigden de kleerblekerijen zich hier. Verder was de stadsrand aantrekkelijk door de ligging op de grens van verschillende gemeenten. Tot aan het einde van de 19de eeuw FRANK SUURENBROEK JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 82