geen particuliere erfdienstbaarheid maar een plicht, door de gemeente ingesteld, en nu door de gemeente gerechtigd om te laten afkopen. De conclusie van de commissie was dat de grondeigena ren deze verplichting van de gemeente konden afkopen. Hierop volgden onderhandelingen tussen Prévinaire, namens wie Cittert sr. en de Van Campens het adres hadden ingediend, en de gemeente. Tijdens de raadsvergadering van 20 april 1887 zagen zowel b&w als de Commissie van Fabricage en die van financiën kans 'om van de situatie gebruik te maken'. De weg langs de Brou wersvaart zou nu vier meter kunnen worden verbreed en de vaart even zovele meters verlegd en dat was een oude wens van de raad. Eerder waren plannen hiertoe afgewezen omdat ze te kostbaar waren. Nu de gemeente echter in ruil voor de afkoop van het servi tuut kon eisen dat zij daarvoor de gronden langs de vaart kosteloos kon verkrijgen kon het oude plan alsnog worden uitgevoerd. Het voorstel werd aangenomen en op 28 september sloot de gemeente de overeenkomst met Prévinaire. Deze uitslag had echter tot gevolg dat de beschermende werking van alle andere servituten in de stadsrand nu danig was afgenomen. In hoog tempo verdwenen de meeste stukken onbebouwde grond uit de directe omgeving van de stad. Het industriegebied Een uitzonderlijk onderdeel van de igde-eeuwse ring was het industriegebied in de Veerpolder. Dit gebied aan de oostzijde van het Spaarne was min of meer organisch gegroeid vanuit het Bol werk. Daar waren al sinds het begin van de 19de eeuw enkele over lastgevende neringen gevestigd. Gedurende de 19de eeuw breidde dit aantal zich uit waarna er ook aan de andere zijde van de singel industriële complexen gevestigd werden. Tegelijkertijd streken er industrieën neer aan de westzijde van het Noorderbuitenspaarne. Enkele daarvan verhuisden hun fabriek vervolgens naar de Veer polder, net zoals er vanuit de zuidzijde en vanuit de binnenstad functies naar de Veerpolder werden overgebracht. De overheid stuurde hierbij nauwelijks. Pas toen in 1901 al een grote concentra tie aan industrie was ontstaan ging de gemeenteraad over tot het bestemmen van de Veerpolder als industriegebied. De totstandkoming van het industriegebied kan worden be schouwd als een reeks van identieke individuele besluiten. Voor de steeds omvangrijkere industriële werkzaamheden bood de Veerpol- JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 96