Inleiding Ook dit Jaarboek Haerlem weerspiegelt weer de historische rijk dom van onze stad. De Latijnse school in Haarlem heeft vele eeuwen bestaan. Rap portcijfers kende deze oudste onderwijsinstelling niet. De prestaties van de leerlingen werden vastgelegd in notae (aantekeningen). Op basis daarvan kregen de beste scholieren een prijsboek bij hun overgang. Het waren vaak juweeltjes met het Haarlemse stadswa pen op de omslag en met een mooi gecalligrafeerde opdracht voor de winnende leerling. Dr. J. Spoelder beschrijft de gang van zaken bij de overgang van leerlingen, hun promotie en prijsboeken. Na drie eeuwen hield in de 19de eeuw de uitreiking van prijsboeken op. Diverse andere aspecten van deze eeuw komen in dit jaarboek voor. De stadsranden ondergingen in de 19de eeuw een gedaantever andering. De uitbreiding van de bevolking vroeg om nieuwe woon gebieden. Frank Suurenbroek laat zien hoe in een ring om de binnenstad nieuwe woonwijken werden aangelegd zoals het Kle verpark, de Amsterdamse buurt, de Leidse buurt, het Frederikspark en het Flora park. Nog net in de 19de eeuw kreeg Haarlem een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester als geschenk aangeboden. Deze zilveren keten kent een boeiende geschiedenis en wordt met het afscheid van elke burgemeester langer. Oud-burgemeester Jaap Pop en edel smid Wim Groenhart vertellen u er alles over. Zilver is van alle tijden. In de 17de eeuw werd door de uitgebrei de familie van zilversmid Pieter Cornelisz Ebbekin en Van Lynho- ven kerkelijk zilver ontworpen voor de rooms-katholieke eredienst. Deze kunstschatten worden beschreven door Pieter Biesboer. Enkele eeuwen lang speelde de bloenbollenhandel een belangrij ke rol in Haarlem en omgeving. E.H.Krelage was een insider in die

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 9