Winkeliers en bewoners van de Kruisstraat aan het einde van de negentiende eeuw Deel i: de oostzijde In 1934 hield J.C. Tadema, de toenmalige voorzitter van de Vereniging Haer- lem 'voor een talrijk gehoor' een goeddeels geïmproviseerde lezing voor de leden van de Vereniging over zijn herinneringen aan zijn Haarlemse jeugd. Er volgden vele verzoeken om een en ander op schrift te stellen en in 1936 begon Tadema met de voorbereidingen voor het charmante boekje, dat in 1937 zou verschijnen onder de titel 'Haarlemsche JeugdherinneringenBij die voorbe reidingen hoorde ook het inwinnen van informatie bij oudere stadgenoten over herinneringen aan hunjeugd. Een van hen was de toen 76-jarige sigarenwinkelier Arent Broekmeijer uit de Kruisstraat. Deze ging uitvoerig op Tadema's verzoek in en schreef tussen 19 februari 1936 en 13 januari 1938 zes lange brieven aan Tadema en in okto ber 1937 een brief aan Tadema's medebestuurslid Rutgers van der Loeff. In de Jaarboeken Haerlem 1938 en 1939 werden fragmenten van deze brieven gepu bliceerd, maar het grootste deel bleef in portefeuille. In 1941 overleed Broek meijer en toen ik in de jaren zeventig in het archief van de Vereniging Haerlem naspeuringen deed naar deze brieven bleken ze onvindbaar. Pas in 1991 kwam ik in contact met de toen 88-jarige dochter van Arent Broekmeijer, mevrouw H.C. Broekmeijer, die kopieën van de brieven bleek te bezitten. Deze mocht ik kopiëren. Het lijkt een daad van rechtvaardigheid om deze teksten alsnog, ze ventigjaar na dato, te publiceren. De gegevens in de brieven zijn beduidend ouder dan zeventig jaar, want Broekmeijer beschreef in 1936/37 de herinnerin gen aan zijn jeugd, dus uit de laatste decennia van de negentiende eeuw. Ik heb de teksten van Broekmeijer per pand gerangschikt, maar ze verder zoveel mogelijk letterlijk overgenomen. Na elk door Broekmeijer beschreven pand heb ik nadere informatie over de bewoners van deze huizen toegevoegd, uiteraard voor zover mij bekend en voor zover een en ander uit oude adresboe ken achterhaald kon worden. Alvorens met de tekst van Broekmeijer te beginnen, nog iets over de auteur ARENT BROEKMEIJER (l860-194l)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 101