zelf, gebaseerd op zijn necrologie door Rutgers van derLoeff uit het Jaarboek Haerlem 19412) en uit gesprekken met zijn dochter in 1991. Broekmeijer's vader, C. Broekmeijer was werkzaam als tabakswinkelier, eerst in de toen bekende zaak De Snuifmolen van Bertram in de Grote Hout straat en later, vanaf i860 in een eigen zaak: De Hoop, Kruisstraat 29. De moeder van Arent was Hendrikje Schot, dochter van Arent Schot, 'kastelein' van het Prinsenhof en zuster van Jan Hendrik Schot, die zijn vader in het Prin senhof opvolgde en tevens 'amanuensis' van de Stadsbibliotheek was. Vader Broekmeijer overleed vrij jong en zoon Arent, opgeleid voor kantoorklerk, nam de sigarenwinkel van zijn vader over. Behalve de winkel had Arent een eigen tabakskerverij aan huis. Maar hij was geen zakenman en de winkel liep slecht. Zijn dochter sprak zelfs over 'armoede'. Arent Broekmeijer had ook een broer in de tabak, die aan het Spaarne woonde en die het maatschappelijk veel beter deed. Deze stak Arent van tijd tot tijd de helpende hand toe o.a. omdat hij apparaten had om elektrisch tabak te kerven. Omdat de zaak hem niet al te veel in beslag nam had Arent Broekmeijer tijd voor lezen en muziek. Lodewijk van Deyssel die in zijn laatste jaren Broekmeijer's winkel frequenteerde noem de hem eens 'zijn medeminnaar in het rijk derschoone letteren'.3! De hierna volgende herinneringen tonen niet alleen Broekmeijer's interesse voor de Haarlemse geschiedenis, maar ook zijn liefde voor muziek en 'schoone letteren'. Ze hebben soms iets 'oubolligs' en iets van een oude man op zijn praatstoel. Daarom heeft de redactie van het Jaarboek Haerlem er in 1938 en 1939 waarschijnlijk slechts enkele fragmenten uit gepubliceerd. We zijn nu echter meer dan zeven decennia en twee generaties verder. Ik denk dat velen nu de charme van dit gekeuvel zullen inzien en de beschreven personen en toe standen staan verder van ons af en worden daardoor interessanter. Broek meijer haalt bijvoorbeeld zijn herinneringen op aan de herdenking van de in name van Den Briel op 1 april 1872 in de Grote Kerk en via een zegsman vertelt hij over gebeurtenissen die deze zich over de Russische veldtocht van 1812 en de Belgische opstand van 1830 nog wist te herinneren! Het complete verhaal van Broekmeijer zal in twee gedeelten worden gepu bliceerd: in dit Jaarboek de huizen aan de oostzijde van de Kruisstraat. In het volgendejaarboek zal de westzijde worden beschreven. A.G. van der Steur JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 102