Grondbezit en grondgebruik te Heemstede halverwege de zestiende eeuw Hoewel er inmiddels steeds meer publicaties verschijnen, wordt de zestiende eeuw nog relatief weinig bestudeerd. Dat geldt zeker voor de situatie op het platteland. Er is onder andere veel behoefte aan detail studies over afzonderlijke dorpen. Met dit artikel wil ik een bijdrage le veren aan de kennis over de dorpsstructuur in het graafschap Holland in de zestiende eeuw. De keuze voor Heemstede vloeide daarbij vooral voort uit een persoonlijke interesse in de geschiedenis van dit dorp. In dit artikel wil ik nagaan hoe het grondbezit en grondgebruik in Heemstede halverwege de zestiende eeuw was verdeeld. Daarvoor heb ik hoofdzakelijk gebruik gemaakt van de uit 1557 en 1561 daterende ko hieren van de tiende penning van Heemstede, die zich in het Nationaal Archief in Den Haag bevinden. Deze tiende penning was een éénmali ge belasting van tien procent op inkomsten uit onroerend goed en ren ten (niet te verwarren met de beruchte tiende penning die de hertog van Alva in 1569 wilde invoeren, waarbij tijdens iedere verkoop van roerend goed tien procent van de verkoopsprijs moest worden afge staan). In Heemstede ging het hoofdzakelijk om een tiende deel van de jaarlijkse pachtsom van een stuk grond en een tiende deel van de jaar lijkse huurprijs van een huis. Naast gegevens over de omvang van het grondgebruik wordt in de door mij bestudeerde kohieren van de tien de penning ook vermeld wie de gebruikers en eigenaars waren van de verschillende stukken grond, en in welke dorpen en steden zij woon den. Zij vormen dus een belangrijke bron van informatie. De gegevens uit beide belastingkohieren heb ik vervolgens aangevuld met informa tie uit het Archief van de Heerlijkheid Heemstede en het Stadsarchief van Haarlem. In het Nationaal Archief bevinden zich in totaal vier zestiende- eeuwse kohieren van de tiende penning die betrekking hebben op 9 MAARTEN VAN BOURGONDIËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 11