Kruisstraat 9 Nu komt de Heer W.B. Weidner in de rij; hij woonde naast het vorige huis. Weidner leefde in de muziek en leidde het muzikale leven in het Haarlem van zijn tijd. Zijn vader was kapelmeester van de muziek der Haarlemsche Schutterij. Wanneer er in Haarlem vóór den tijd van Wil lem Robert, een muziekfeest was of een feestelijke herdenking door muziek en zang opgeluisterd, was Weidner de man voor de leiding voor solisten, koor en orchest. Zoo kan ik nog spreken van de herden king van de inneming van Den Briel in de Groote Kerk. Ik was toen twaalf jaar oud en bedoelde herdenking werd naar ik meen niet precies op 1 April gehouden maar een paar dagen later. Ik herinner mij den zang en de muziek nog wel en welken indruk die op mij maakte en bo venal de mooie stem van de toen beroemde zangeres Wilhelmina Gips. Ik heb toen ook de feestrede gehoord van den bekenden dichter J.J.L. ten Kate. Het was een pracht van voordracht en schoonheid van taal. Bij een andere gelegenheid heb ik Joh. Bastiaans zien dirigeeren. Weid ner was toen zeker verhinderd dit te doen. Weidner was dirigent der Haarlemsche Orchestvereeniging 'Euter pe'. Als men een uitvoering van deze vereeniging wenschte bij te wo nen, moest men beginnen met een introductiebiljet van een der leden te krijgen, waarop men dan tegen een matigen prijs een toegangsbe wijs verwierf. Dit haalde ik aan het woonhuis van den heer Emmerik in de Koningstraat. De Vereeniging gaf mooie concerten. Men speelde symphoniën, suites, ouvertures, enz.; geen uittreksels uit opera's of oratoria. Velen, die voldoende bekwaamheid hadden om het een of ander instrument te bespelen, waren lid van het orchest, ja, zelfs de be- kwaamsten uit het muzikale bestaan van onze stad. Ik herinner mij nog de namen van sommige violisten, zooals Van der Eist, wijnkooper, die zijn pakhuis en kantoor in de Kromme Elle boogsteeg had. (Tusschen haakjes zij hier medegedeeld dat in deze steeg nog eenige oude woningen zijn, welke om haar aardigen ouden en ouderwetschen bouwvorm voor den liefhebber het aanschouwen volkomen waard zijn. Men wachte hier niet te lang mede: genoemde firma of zaak is reeds naar elders in de stad verhuisd en kan daar in die steeg nog wel iets van dien aard op volgen); Von der Möhlen, zoon van den oprichter der toen bij alle stadgenooten bekende manufacturen zaak aan de Groote Markt. Voorts geven hun deel aan de vioolpartijen: Bernhardt, kapelmeester van de muziek van 't 3de Regiment Huzaren; Mulder, kapelmeester van de muziek der dienstdoende schutterij van JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 110