leerlingen behoorden dokter Van den Berg, F. Smit Kleine, C.J. Gonnet, Mr. W. Jager Gerlings; later zijn daar nog als bekende Haarlemmers bijgekomen: Wij- nands, die officier is geworden bij het corps mariniers en een zoon van den onderwijzer J.J. Knoop, die zijn school had, tezamen met Prinsen Geerligs, in de Jacobijnenstraat. De zoon is officier geworden der Artillerie van het Nederl. Oost-Indische Leger. Jan Willem van Dapperen had er slag van zijn leerlingen op te wekken het ge geven onderwijs niet te laten rusten en roesten; integendeel, voort te gaan met vermeerdering en uitbreiding van de reeds verworven kennis. Een eerekrans van liefelijk groen en bloemen zij hem te dezer plaatse toegedacht. Kruisstraat 13 De onderwijzer J.W. van Dapperen woonde hier al voor 1884 en pas rond 1527 kwam de antiquair A.J.A. van 't Hof in het pand. Van ca. 1933 - ca. 1535 was hier het herenmode magazijn en kleermakerij van J. Goosens Jr. In de jaren '60 en '70 behoorde het bij de firma J. Kok (Kruisstraat 3/5) en vanaf ca. 1985 is het een Spaans restaurant: Nas Brasas. Kruisstraat 15 Nu komen we aan het laatste huis voor de Ridderstraat. In dit huis woonde in mijn eerste jongensjaren iemand, Ten Kate geheeten. De bierhandelaar Boom heeft er bier verkocht. Nu kan men in dit huis vruchten koopen en fijnheden voor lekkerbekken. De familie Beelen zorgt er voor. Vele namen heb ik hierboven opgenoemd en in herinnering gebracht van hen, van wie men gaarne nog iets hoort. Enkel het uitspreken van een naam stelt ons vaak een bijna vergeten persoonlijkheid ten volle weder voor oogen. In mijn ver beeldingsoog zie ik hen om de ronde tafel gezeten. Het waren veelal Haarlem mers die, de een meer de ander minder, tot het verkrijgen en handhaven van een goeden naam voor Haarlem, op velerlei gebied, hebben bijgedragen. Het nu volgende en laatste stuk ben ik voornemens geheel te geven in de Nederlandsche taal. Zooveel, als zonder hinderlijk te zijn, mogelijk is, zullen exotische woorden niet worden gebezigd. Ook citaten van vreemde herkomst zullen er niet in voorkomen. Het zal eindigen als een apotheose met Bengaalsch licht. Voor het woord 'apotheose' zal ik een Nederlandsch gelijkwaardig woord zoeken. Misschien is 'verheerlijking' wel goed. Kruisstraat 15, hoek Ridderstraat In 1884 wordt C. Boom, de bierhandelaar genoemd en al voor 1895 was hier de chique co- mestibleszaak van F.A. Beelen Gzn gevestigd, rond 1930 overgenomen door zijn zoon W.G. Beelen. Tot ca. 1960 bleef Beelen hier een adres voor eerste klas "comestibles": een 112 JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 114