I Briefhoofd van de Firma F.A. Beelen uit 1939. (coll. Noord-Hollands Archief) zaak met houten bakken voor grutterswaren en jute zakken met fruit en noten (mevrouw Beelen, door een ieder 'juffrouw Beelen' genoemd, sprak heel deftig en zei niet 'noten' maar 'neu-eu-ten'). In de jaren '60 zat hier het reisbu reau Centouri en in de jaren '70 was het de afdeling voor grammofoonplaten van de firma J. Kok. In de jaren 'go werden hier jeans pantalons verkocht onder de naam Amigos en thans is er een winkel in damesmodeJutka SdRiska. Kruisstraat 17 Jan en Cornelis Evertsen waren in hun tijd bekende vechtersbazen, hooggeplaatsten in het oorlogsbedrijf ter zee. Iedereen hier in Haarlem weet wel iets af van hun vroeger bestaan, uit de Vaderlandsche geschie denis, in 't bijzonder over hun optreden tegen de kapers van Duinker ken. Ze liggen ongetwijfeld in mooie praalgraven en niet als onbeken de soldaat. Jan Evertsen heeft vooral zijn naam laten weerklinken doordat hij als onderbevelhebber deelnam aan een den beroemden zeeslag bij Duins in 1639. In dit groote zeebedrijf tegen de tweede zoogenaamde onoverwinnelijke vloot, door Philips iv van Spanje uitgezonden, wer den de Spanjaarden ter zee ten onder gebracht. Ze kwamen het nooit meer te boven. Tromp voerde hier het opperbevel. Cornelis Evertsen heeft goed werk gedaan; krachtig is hij tegen de kaapvaarders van Duinkerken te keer gegaan en heeft onder zijn bevel de Hollandsche strijders ter zee in den slag bij Bevesier, 30 Juni 1690 tegen de Fransche machten aangevoerd en is eerst geweken toen de En- NOTA voor y -é As van W. G. BEELEN pos DE HAARLEM v/h F. A. BEELEN ARENT BROEKMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 115