Het graafschap Holland in de tweede helft van de zestiende eeuw. Detail van een kopergravure naar Jacob van Deventer, ca. 1570 (Provinciale Atlas, Noord-Hollands Archief). Heemstede. De kohieren uit 1544 en 1572 zijn door de aard van de infor matie en hun beperkte opzet helaas niet geschikt voor een kwantitatie ve vergelijking. Zo ontbreken onder andere verwijzingen naar de woonplaatsen van de eigenaren en gebruikers en zijn vele landerijen en huizen niet in de kohieren opgenomen. De kohieren uit 1557 en 1561 lenen zich wel goed voor een kwantitatieve vergelijking. Het nadeel is echter dat deze beide kohieren relatief kort na elkaar zijn opgesteld. Ontwikkelingen op de lange termijn blijven daardoor buiten beeld. Het onderstaande artikel bestaat in totaal uit vier delen. Achtereen volgens behandel ik het grondbezit en grondgebruik van de ambachts heer, de kerk, de stad en het dorp. De ambachtsheer Heemstede was een ambachtsheerlijkheid. In het graafschap Holland draaide het bij heerlijkheden niet om grondeigendom, maar om het recht de justitie in een bepaald territorium uit te oefenen.1) In Heem stede was dat hoofdzakelijk de lage rechtspraak, ook wel lage heerlijk heid of ambachtsheerlijkheid genoemd. Het recht om halsmisdrijven met de dood te bestraffen (de hoge rechtspraak of hoge heerlijkheid) gold slechts voor een klein gebied binnen de gracht van het kasteel.2) Het dagelijkse bestuur en de rechtspraak werden uitgeoefend door de schout en schepenen. Zij vormden de politiek-bestuurlijke elite van het dorp. De schout trad op als vertegenwoordiger van de ambachts heer - door wie hij ook werd aangesteld -, terwijl de schepenen de HAERLEM JAARBOEK 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 12