hebberij bracht. Hij trachtte vaak een flinke deerne met een kus te pla gen of te beloonen al naar het geval was. Hij zong gaarne psalmen en in een vergadering waar een dominee zou optreden, gaf hij, toen deze af wezig bleef, aan, welke psalm er nu gezongen moest worden. Dit alles bijeengenomen kenmerkte vele Nederlanders van zijn tijd en van vroe ger en misschien nog van thans. Toen Fiboel er uit was heeft zijn huis slechts tweemaal een andere bestemming gekregen. Eerst had Hangjas er een zaak in voor den verkoop van oudheden; vervolgens is het tot een koffiehuis geworden en dit gebleven. Kruisstraat 23 (nr. 21 bestaat niet) Het Koffiehuis en café, waarover Broekmeijer schrijft, was er al vóór 1895. Eerst vanJ.A. Fibbe (tot ca. 1924), daarna vanJ.B. van Rooyen (tot ca. 1928), J. Bakker (tot ca. 1930), H.J. Kirsten (tot ca. 1935), C.M.C. Reichmann (tot ca. 1938), G. v.d. Heul (1943), Th. J. Boon (ca. 1953 - ca. i960), H.F. Las van Benne- kom (ca. i960 - ca. 1975). De naam veranderde regelmatig, o.a. in Café Las, In- grid's Bar, Rock-a-dero-bar, Teacher's Star café en thans The Secret. Kruisstraat 25 Nu volgt, Kruisstraat 25. Daar woonde Engelgeer, die als boekbinder voor de Gemeente Bibliotheek werkzaam was. Vóór hem zorgde zijn vader voor dit nuttige werk. Op Kruisstraat 25 konden de menschen garen en band en wat er meer hiermede in verband, voorhanden was, koopen. Zoo'n winkel heette garen- en bandwinkel. Men verkocht er ook: knoopen, lint, opmaakdingen (garneering), naalden, spelden en wat er meer bijbehoorde. De echtgenoote van den heer Engelgeer zorg de voor den verkoop en het beheer. Na Engelgeer is het huis overge gaan in 't bezit vanJ.A. Fiora. Deze verhuurde het huis aan de weduwe Veldheer, die allerhande voor dameskleeding verkocht; geen garen en band. Na de weduwe opende Antoon Bosse er de bekende zaak in kan toorbehoeften. Men weet dat deze zaak werd overgebracht naar de Bar- teljorisstraat, waar zij nog wordt voortgezet. In de geheele familie Bosse ontmoette men vaak leden van haar, die uitmuntten door geestigheid en aangenamen verhaaltrant. De eigenaar J.A. Fiora heeft, na Antoon Bosse, het huis laten sloopen en er een flink ruim woonhuis voor in de plaats laten zetten. Na zijn overlijden werd het huis door den Heer H.N. Mul in de veiling gekocht. Hij liet het woonhuis, zoover noodig, ombouwen tot boekwinkel. Bij de opening werd in de kranten onder de nieuwsberichten zijn winkel als boekenpaleis aangeduid. De JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 122