Het wapen van de familie Van Heemstede (Centraal Bureau voor Genealogie). dorpsgemeenschap vertegenwoordigden.3) De inwoners van Heemste de waren niet helemaal vrij in de keuze van de schepenen. Het was na melijk de ambachtsheer die uiteindelijk besliste wie er schepen mocht worden: de dorpsgemeenschap stelde ieder jaar een lijst samen met daarop veertien namen, waarna de ambachtsheer uit deze lijst zeven personen koos die vervolgens tot schepen werden beëdigd. De beëdi ging van de schepenen vond al sinds het uit 1405 daterende handvest van graaf Willem vi plaats op Goede Vrijdag of acht dagen daarna.4) In tegenstelling tot de schout, die over het algemeen voor langere tijd zijn ambt uitoefende, bleven de schepenen slechts één jaar in functie. Het was wel mogelijk om meerdere keren het schepenambt te vervullen. In 1557 was Jelis Janszn. Oom schout van Heemstede. Hij pachtte het schoutambt dat jaar voor een bedrag van 120 Karolusgulden van Cor nelia van Driebergen, de ambachtsvrouwe van Heemstede. Cornelia was een dochter van Jan van Driebergen en Geertruida van Gent.5' Zij kocht op 28 november 1552 bij decreet van het Hof van Holland de am bachtsheerlijkheid Heemstede van Roeland van Heemstede (een klein zoon van Roeland Lefèvre en Hadewig van Heemstede), die in grote fi nanciële problemen was geraakt.6) Op 17 januari 1553 werd Cornelia van Driebergen officieel met de ambachtsheerlijkheid Heemstede beleend. Zij was toen al enige tijd weduwe van Gerrit van Lokhorst.7) In 1557 bedroeg de totale omvang van Heemstede ongeveer 1056 morgen.8) Slechts een klein deel van deze grond - 27 morgen - was ei gendom van Cornelia van Driebergen. Dit is een duidelijk voorbeeld dat de heerlijkheden in het graafschap Holland rechtsheerlijkheden VVV MAARTEN VAN BOURGONDIËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 13