Daudey de zaak voortzetten tot zijn overlijden in ïggo. Na zijn dood bleef zijn vriendin, mevr. Louwer-Wijnberg, nog een aantal jaren in het huis wonen en zij schonk het fraaie interieur aan het Historisch Museum Zuid-Kennemer- land. Tot voor kort zat de cd-winkel Klassika Z in het pand maar momenteel staat het leeg. Kruisstraat 33 De Nieuwe Kruisstraat komt ons thans te voren en verderop bereiken we het huis van de smederij van Baas Keizer. Hem heb ik al hierboven voorgesteld en verhalen laten opdisschen in verband met 1812 en 1830. Het was in die smederij een aanschouwen van groote bedrijvigheid. Vooral als een paard in het uitstekende onderdak moest worden besla gen. Menig paard scheen die behandeling niet aan te staan en verzette er zich hevig tegen. Dan werd een goed sluitende lap onder het paarde- lichaam aangebracht en het dier daarin van den grond geheschen. Ook nam de smid een toestel van twee ijzers, die men als nijptang naar el kander toe kon draaien, om dat op de neus van het paard te zetten. Dit noemde men dan de prang op den neus zetten. Ook als er een ijzeren band om een wiel werd gelegd, maakte de baas zich druk. En wanneer hij er aan toe was, dat de in het groote vuur gloeiend gemaakte band, naar het houten deel: de velg en de spaken en de naaf, moest worden gebracht, was dit een spannend oogenblik. Dan stonden er ook een paar emmers water klaar om de vlammen, die uit het houtwerk opsloe gen, onmiddellijk uit te dooven. Des morgens vroeg begon het hame ren op de aambeelden reeds en werd het de geheele buurt aangekon digd, dat rusttijd nu niet lang meer kon duren. Maar het was niet ongezellig en de stilte van den Zondag vormde dan een plechtige tegenstelling met de drukte van de andere dagen der week met al hun aambeeldmuziek. Nadat de smederij verplaatst was naar de Lange Margarethastraat, werd het huis verbouwd tot afzonderlijk boven- en benedenhuis. Het bovenhuis werd nog geruimen tijd in beslag geno men door het telegraaf-kantoor. De gegadigden voor een telegram moesten zich getroosten een vrij hooge trap op-en-af te gaan en in geval zij geen gepast geld hadden, waren zij genoodzaakt dit ergens in de buurt te halen; dit beteekende dus voor de tweede maal: trap op, trap af. In het benedenhuis is o.a. gevestigd geweest het kleedingmaga- zijn van J.G. Schürmann. Deze was ook lid van den Gemeenteraad van Haarlem. Zijn broer Willem Schürmann woonde bij hem in hetzelfde JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 132