huis. Hij is de schrijver van het veel vertoonde toneelspel 'De Violiers'. Een standbeeld staat voor hem te Rotterdam opgericht. Een andere broer was een bekwaam 'impresario'. Deze broer is met het orchest van Lamoureux van Parijs, op een rondreis door ons land gegaan. Haarlem was onder de bevoorrechten van aangedaan te wor den. In het nummer van de 'Oprechte' waarin het verslag van de in onze stad gegeven uitvoering behoorde gedrukt te zijn, heb ik vergeefs naar dit verslag gezocht. Wel vond ik toen het bericht, dat alle leden van het orchest van Lamoureux zich van een fleschje Haarlemmerolie hadden voorzien. Ze hadden zeker kou gevat! Van Willem Schürmann heb ik eens een boek ter leen gehad dat zijn laatstgenoemde broer had ge schreven. Het was in de Fransche taal geschreven en heette in het Nederlandsche vertaald: 'Met de sterren op reis'. Het bevat belangwek kende mededeelingen, aangaande de moeilijkheden, waarmede Schür mann strijd heeft gehad, want deze sterren waren vaak ternauwernood te bewegen met hem op reis te gaan. Het is wel geschied, dat een zan geres weigerde op te treden, terwijl de zaal vol zat. Het boek is zeer le zenswaard en ik stel mij voor, dat het hier of daar nog wel op een lezer of lezeres staat te wachten. Kruisstraat jj (hoek Nieuwe Kruisstraat) De heren confectiezaak vanJ.G. Schürmann bleef hier tot ca. 1896 gevestigd. Daarna was het even de woning van de arts A.W. Goldschmidt Nanninga, maar al vanaf ca. 1898 was het dependance van de meubelzaak J. Pander 8£ Zoon, die aan de overzijde op Kruisstraat 22 zat. Vanaf ca. 1909 tot ca. 193,0 was het Kledingmagazijn 'Nieuw Engeland' en daarna, tot ca. 1965, piano- en muziekhandel N.V. Hees Co. Eind jaren '60 begon een periode van modeza ken in dit pand, o.a. Rivoli en New Style, daarna het uitzendbureau Vedior en thans een verlichtingszaak Helios. Kraisstraat35 We gaan naar Van der Maaren Jansen, ten minste naar het huis Kruis straat 35, niet om er iets te koopen voor de boterham, want de zaak is te niet. Wat is het bij Van der Maaren Jansen druk geweest! Geen wagen van de h.ij.s.m. kon er voorbijgaan of het was eerst ophouden bij Van der M.J. om iets af te laden. Een drukke zaak heeft altijd iets van blijd schap weg; de blijdschap die men aantreft, wanneer een kunstenaar, een tooneelgezelschap optreedt voor een zaal met vele aanwezigen. De zaak is nog langen tijd voortgezet door een der beide zonen en JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 134