al een modewinkel geweest, o.a. van Sissy Boy. Thans is er een modezaak: El- ka's casualfashion. Kruisstraat 43 In Nr. 43 kan iedereen de uitstalling zien van onderkleeding, alles in licht-roode kleur. Kruisstraat 43 In de laatste jaren van de 1 ge eeuw was hier de 'Drie-prijzen-bazar' van S.J. Snoek, van ca. 1900 - ca. 1925 de rijwielwinkel vanJ. Swaalf, van ca. 1925 - ca. 1950 een winkel in parfumerieën van M.G.L.A. Reemers, later onderdeel van 'Reemers Warenhuis' afdeling tricotages (de 'licht-roode onderkleding' waar Broekmeijer over schrijft). Vanaf ca. 1950 zat hier een reisbureau van Ruys St Co en vanaf ca. 1980 is het een snackbar: o.a. onder de namen Snackhouse Time-Out, Automatiek Laurens en tegenwoordig Snackbar Inter Snacks. Kruisstraat 45 Het groote gebouw, waar wij nu voor staan, was voorheen een en al rust. Stilte en deftigheid, die tweelingzusters, namen het in beslag. Volgens oude mededeelingen van vele Haarlemmers, die ik nog gekend heb, maar die allen voor i860 geboren waren, was iemand van grooten rijkdom, Matthijssen geheeten, bewoner van dit huis, alvorens de fa milie De Haan er kwam wonen. De eenvoudigste wist toen te vertel len,dat Matthijssen zeer arm ten huize van een vroegere werkvrouw van hem was overleden. De familie De Haan was uit Indië naar het va derland gekomen en had zich te Haarlem Kruisstraat 45 metterwoon gevestigd. Na den dood van Mr. De Haan bleven twee dochters in dat huis wonen. Een van beide of allebei wijdde zich aan plantkunde. De familie De Haan stond indertijd goed aangeschreven vanwege hare liefdadigheid, vooral op kerkelijk gebied, waar men altijd terecht kon voor troost in aardsche smarten en met aardsche schatten. De klacht is er dat het getal van hen, die milddadig zijn en goed wat kun nen missen, tot wie de beheerders der kerk zich niet te vergeefs konden wenden om steun voor hunne plannen, of voor de nooden der kerk, of voor de armen, veel kleiner is dan voor veertig of vijftig jaren geleden. De spits van de toren der Groote Kerk wijst nog omhoog. De gevel van het huis, waar de familie woonde; is van bouwkundige beteekenis. Een vriend van mij, die teekenaar was aan een kantoor, waar men plannen voor den aanleg van buitenplaatsen en gebouwen JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 142