Opvallend is het grote verloop in de laatste decennia, sommige panden krijgen om de 203 jaar een andere bestemming. Dat was vroeger wel anders. De sigarenwinkel van Voet is al 147jaar in hetzelfde pand gevestigd en de dro gisterij Het Kruidenhuis en de bakkerij van de Haarlemmer Halletjes, beide zo n twintig jaar geleden verdwenen, hebben ook bijna anderhalve eeuw het straatbeeld bepaald. Dan volgt de kleermakerij, later confectiezaak, Van der Steur die 98 jaar in het pand Kruisstraat 7 was gevestigd en de sigarenwinkel van Broekmeijer die het 85 jaar volhield. Andere langdurig aanwezige zaken waren of zijn: de Hema (82 jaar), de comestibleszaak Beelen (ca. 70 jaar), de pianozaak Van Wouw (30 jaar), Oscar Smit's Bank (48 jaar) en de boekhan del Mul/Alta (43jaar). Maar die tijden zijn voorbij. Momenteel is de gemeente bezig met een 'up grading' van de straat onder de benaming 'De rode loper van Haarlem': de Kruisstraat wordt autoluw, waardoor de entree van de binnenstad vanaf het station aantrekkelijker moet gaan worden. In dat plan krijgen ook enkele bomen weer een plaatsje, de bomen waarover Arent Broekmeijer aan het slot van zijn verhaal de lans brak. De gemeente hoopt dat de Kruisstraat hierdoor als winkelstraat aantrekkelijker zal worden, maar of er in de 22ste eeuw in een Jaarboek Haerlem een overzicht komt van winkels die dan al 50 a 150jaar in hetzelfde pand zitten, lijkt mij niet waarschijnlijk. A.G.van der Steur JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 152