'Een gemakkelijk gebouw' De restauratie in 2007-2008 van Paviljoen Welgelegen Het provinciehuis aan de Dreef is gerestaureerd en aangepast aan de eisen van deze tijd. In twee elkaar overlappende projecten heeft het historische gebouw een groot aantal veranderingen ondergaan. Zo is in 2007 begonnen met de restauratie van het interieur terwijl in 2008 gestart is met de herstelwerkzaamheden aan het exterieur. Bij het schrijven van dit artikel1' wordt de laatste hand gelegd aan de inrich ting van het gebouw maar de werkzaamheden aan de buitenkant zijn nog volop bezig. Dit artikel geeft een beeld van een enerverende periode in het be staan van een monument dat door de grondlegger ervan, de 18de eeuw- se zakenman/bankier Henry Hope, bij de bouwaanvraag in 1785 werd aangekondigd als een 'gemakkelijk gebouw'. Provinciehuis sinds 1930 Paviljoen Welgelegen heeft een bewogen geschiedenis. Het pand werd tussen 1785 en 1792 gebouwd als buitenverblijf voor de bankier en kunstliefhebber Henry Hope die er zijn kunstverzameling in onder bracht. In 1808 kreeg het gebouw de status van paleis toen Lodewijk Napoleon het aankocht. Na de Franse tijd maakte Wilhelmina van Pruisen tot aan haar dood in 1820, gebruik van dit paleis als haar zo merresidentie. Vervolgens bood Welgelegen meer dan honderd jaar onderdak aan verschillende musea2' totdat in 1923 de minister van Binnenlandse Zaken opperde het monumentale pand als provincie huis in te richten. Die suggestie kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Sinds 1814 was de provinciale griffie gehuisvest in de Jansstraat. Aan het begin van de 20de eeuw voldeed het daar in gebruik zijnde pand bij lange na niet meer als gouvernementsgebouw. Het ambtenarencorps GERRIT BOSCH JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 154