r provinciehuis uit de hal van Welgelegen verdwijnen en een plaats krij gen op de plek waar beide gebouwen elkaar fysiek nagenoeg raakten. De routing in het paviljoen moest daarom worden aangepast. Mede hierdoor werd steeds kritischer gekeken naar het historische pand. En terwijl het ontwerp voor de nieuwbouw steeds werd bijgesteld6) en de voorbereidingen van het bouwproces daardoor vertraging na vertra ging opliepen, rijpte het idee om Welgelegen grondig onder handen te nemen. In 2003 kreeg dit voornemen grote levensvatbaarheid toen bleek dat de door Mateo ontworpen ondergrondse statenzaal in de binnentuin om meerdere redenen niet kon worden gerealiseerd. Het gevolg was dat de oude statenzaal in Paviljoen Welgelegen alsnog moest worden gehandhaafd. Dat was even slikken want de statenzaal in het historische gebouw vormde nu juist de voornaamste aanleiding in 2001 om tot de nieuwbouw te besluiten. Het was ook niet eenvoudig om met 83 Statenleden te vergaderen in een ruimte die zegge en schrij ve 13,5 x 13,5 meter groot is. Met deze wetenschap werd opnieuw gekeken naar de zaal in Welge legen en naar de functionaliteit van het hele gebouw. Voor de inrich ting van de vergaderzaal mag het een zegen genoemd worden dat de provinciewet in 2003 werd gewijzigd, een wijziging die er onder andere toe leidde dat de Noord-Hollandse Staten niet meer 83 maar 55 leden tellen. Hoewel dat gunstig was voor het ontwerp van de opnieuw in te richten Statenzaal, bleef de zorg bestaan over de functionaliteit van het hele gebouw als provinciehuis. Het is vooral te danken aan de door tastendheid van commissaris Borghouts dat op grond van onderzoe ken die in zijn opdracht werden uitgevoerd, de staten in 2004 besloten het paviljoen aan te passen aan de eisen van deze tijd en het interieur te restaureren. Uit vier restauratie-voordrachten werd in 2005 gekozen voor het ontwerp van de combinatie Architektenburo Verlaan Bouwstra uit Vianen SatijnPlus, architecten uit Born terwijl Koninklijke Wouden berg uit Ameide als aannemer werd aangetrokken. Op het moment dat de opdracht werd verstrekt stonden de nieuw- bouwplannen van Mateo onder toenemende druk. De aansluiting tus sen beide projecten werd weliswaar gezocht maar zou uiteindelijk niet geëffectueerd kunnen worden omdat bij de collegevorming in april/mei 2007 werd besloten een punt te zetten achter de samenwer king met de Spaanse architect. Het provinciaal bestuur nam zich voor een nieuw plan te ontwikkelen als alternatief voor de Gebouwen B en C. 160 JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 162