terwijl Gebouw-A en het poortgebouw gespaard moesten blijven. De eerste concrete stap die gezet kon worden om dit voornemen ook daadwerkelijk uit te kunnen voeren, was de afbraak van de Zwiersge- bouwen B en C. In het najaar van 2008 werden ze gesloopt waardoor sinds november van dat jaar een open verbinding is ontstaan tussen het Fredrikspark en de Griffietuin, zij het dat een hekwerk beide terrei nen scheidt. Vanuit het Fredrikspark is de 'achterkant' van het pavil joen nu goed te zien. Architectenbureau Klaus en Kaan uit Amsterdam/Rotterdam heeft eind 2008 de opdracht gekregen een ontwerp te maken voor dit deel van het zogenoemde Dreef-complex: gebouw A en de plek waar tot voor kort de gebouwen B en C hebben gestaan. Op 11 april 2007 overhandigde commissaris van de Koningin, mr H.C.J.L. Borghouts de sleutel van Paviljoen Welgelegen aan de heer Pie- ters, directeur van Koninklijke Woudenberg. Vier dagen later sloot het provinciehuis haar deuren voor de duur van ruim anderhalf jaar. Ffet dagelijks bestuur van de provincie vond een tijdelijk onderkomen in twee villa's aan de overkant van de straat op Florapark 5 en 6, de Staten commissies vergaderden vanaf dat moment in Hotel Haarlem Zuid en de Statenvergaderingen vonden plaats in een hotel in Heiloo. De 18de eeuwse lantaarn kappen zijn gereconstrueerd De restauratie/renovatie van het interieur is in een relatief korte perio de uitgevoerd - de werkzaamheden vonden grof gezegd plaats tussen 1 mei 2007 en 1 december 2008. Het ontwerp van Cor Bouwstra is terug te voeren tot twee hoofdele menten: bouwkundige wijzigingen, en de herinrichting en restauratie van het interieur. De belangrijkste en meest in het oogspringende bouwkundige in greep is wel die van de herplaatsing van de twee lantaarnkappen op de grote zalen terzijden van de statenzaal. Deze lantaarnkappen werden bij de bouw in 1785/1789 op beide ruimten geplaatst met als doel het licht van boven 'te vangen' en de schilderijen uit de collectie van Henry Hope op een veilige manier aan te lichten. Het zijn eigenlijk 2 recht hoekige huisjes met elk 12 ramen. De daaronder gelegen ramen op de bel-etage, daar waar Hope's schilderijen hingen7', waren verduisterd: de luiken waren permanent dicht. Het licht kwam dus alleen van boven. Al betrekkelijk snel na de bouw van Welgelegen, openbaarden GERRIT BOSCH

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 163