21 februari 2008 - een daklantaarn wordt op het dak gezet. na mijn indiensttreding in 1984 stelde ik de toenmalige commissaris van de Koningin, drs R.W. de Wit, voor om na te denken over de her plaatsing van de lantaarns. Hij voelde daar niet voor omdat naar zijn mening de geschiedenis van het gebouw gerespecteerd diende te wor den en, zo voegde hij er aan toe, door de verwijdering van deze kappen had het gebouw een mooie ranke uitstraling gekregen. Deze in monu- mentenland veel gedeelde opvatting werd ook onderschreven door de opvolger van De Wit, prof. Dr. J.A. van Kemenade. Een jaar voordat tot restauratie van Paviljoen Welgelegen werd besloten voerde de Monu- mentenwacht nh om mijn verzoek een onderzoek uit naar de dakcon structie in de hoop aanwijzingen te vinden over de plaats en positie van de voormalige lichtkappen. Het resultaat van het onderzoek was niet eens zo diepgaand maar het leverde voldoende informatie op om verder te willen zoeken. Toen de aanbestedingsprocedure voor een restauratiearchitect van start ging werd dit onderzoeksrapport als documentatiemateriaal meegezonden naar de architecten die hadden ingetekend. Het was geen harde voorwaarde voor een restauratieplan en de vraag werd dan ook luchtig gesteld 'te bekijken of reconstructie van de lantaarnkap- pen realistisch en betaalbaar was'. Architectenbureau Verlaan Bouw- stra liet er geen twijfel over bestaan in het door hen ingediende restau ratie-concept: door herplaatsing van de lantaarnkappen zou het 163 GERRIT BOSCH

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 165