gebouw weer een evenwichtig neoclassicistisch uiterlijk terug krijgen. Anders gezegd: de herplaatsing van de lantaarnkappen zou een be langrijk herstel vormen van het oorspronkelijke en daarmee unieke ka rakter van het gebouw. Bij de bespreking in het college en later in de Staten werd uiterst kri tisch naar dit onderdeel in het restauratieplan gekeken maar uiteinde lijk werd met ruime meerderheid gekozen voor de reconstructie van deze 18de eeuwse gebouw-onderdelen. Hiermee was het pleit nog niet beslecht. Om tot uitvoering te kunnen overgaan was instemming van de gemeentelijke- én de rijksdienst voor monumentenzorg nodig. Bij beide instituties bestond aanvankelijk een scepsis ten aanzien van het voornemen maar architect Cor Bouwstra wist de betrokken deskundi gen te overtuigen zodat ook zij hun aarzelingen opgaven. Het was dan ook een glorieus moment toen de gemeente Haarlem de bouwvergun ning verleende en de voorbereidingen tot herplaatsing kon beginnen. In het najaar van 2007 was er voor het eerst iets te zien van de nieu we lantaarns. Op het voorplein van het paviljoen werden in een paar weken tijd twee stalen frames opgebouwd die bij sommige Haarlem mers overigens de indruk wekten dat het hier om de skeletten van twee grote party-tenten ging. In de wintermaanden die daarop volgden wer den beide frames betimmerd: de huisjes kregen raamkozijnen en ramen en werden van een dak voorzien. Op donderdag 21 februari 2008 werden ze door een grote kraan opgetild en op de daken van de zijzalen geplaatst.10) Het was een indrukwekkende gebeurtenis die door veel Haarlemmers vanaf het Vlooienveld werd gevolgd. Met grote kundig heid en een bewonderenswaardige rust gaf de hijsmeester zijn aanwij zingen en controleerden de medewerkers van Woudenberg elke bewe ging bij de 'daling' op het dak. Op deze dag kreeg Paviljoen Welgelegen zijn neoclassicistisch uiter lijk terug. Nieuwe trap, nieuwe lift, herinrichting 2de etage Dreefvleugel en herziening technische installaties. Naast de plaatsing van de lantaarnkappen zijn er ook nog andere bouwkundige veranderingen aangebracht. Zo is in de ruimte direct achter de centrale entreehal een nieuw trappenhuis gecreëerd met een wenteltrap die de drie etages van het gebouw met elkaar verbindt. Dit trappenhuis wordt boven in het dak afgesloten met een lichtkoepel JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 166