midden wie de architect zou kunnen zijn terwijl hij niet uitsluit dat Ter Kuile wel eens gelijk zou kunnen hebben als het gaat om de nationa liteit van de architect: de Nederlandse. In de afgelopen jaren verdamp te de discussie over de ontwerper maar het lag natuurlijk voor de hand dat er bij de recente restauratie opnieuw onderzoek naar gedaan zou worden. De onderzoekers van De Fabryck hebben gekeken, gezocht en gevonden, kennelijk daar waar dat nog niet eerder werd gedaan want bij hun onderzoekingen in het Stadsarchief van Amsterdam troffen Jacqueline Heijenbrok en Guido Steenmeijer betalingsafschriften aan namens Henry Hope die duiden op betalingen aan Abraham van der Hart, de stadsbouwmeester van Amsterdam. De betalingen17) vielen samen met de bouwperiode van Welgelegen terwijl er volgens de onderzoekers geen andere bouwprojecten van Henry Hope in die jaren bekend zijn. Van der Hart (1747-1820) ontwierp o.a. de ambtswoning van de bur gemeester van Amsterdam, de Franse Schouwburg18) en het Maagden huis. In Haarlem bouwde hij Huis Barnaart, Nieuwe Gracht nr 7 en het Hodsonhuis aan het Spaarne nr 17. Het mag duidelijk zijn dat deze archiefvondst enig stof heeft doen opwaaien. In Bulletin knob 2008 5/6 doen de onderzoekers van De Fabryck uitvoerig verslag van hun be vindingen waarbij zij o.a. ingaan op de overeenkomsten in bouwstijl en interieurkenmerken die voorkomen in andere ontwerpen van Van der Hart.20) Zij veronderstellen dat het contact tussen Henry Hope en Abraham van der Hart tot stand kwam via een neef van Henry, John Hope. Neef John bezat al een grote kunstcollectie toen Henry nog moest beginnen met het opbouwen van een verzameling. Heijenbrok en Steenmeijer vermoeden dat John van plan was een privémuseum te laten bouwen in Heemstede waarin hij deze verzameling een plaats had willen geven. In hun artikel dragen zij daar ook het materiaal voor aan. John Hope en Abraham van der Hart kenden elkaar en onderhiel den contact met elkaar. John overleed echter in 1784 nog voordat hij een dergelijk plan had kunnen uitvoeren. Een uiterst interessante hypothese van De Fabryck is nu dat Van der Hart het ontwerp van de uiteindelijke Zuidvleugel van Welgelegen in een eerder stadium voor neef John getekend heeft voor een mogelijk privémuseum in Groenendaal. Zij achten het heel goed mogelijk dat na de dood van John dit ontwerp door Van der Hart is aangepast voor het ontwerp van Henry's Welgelegen in Haarlem. Hoewel ze daar geen sluitend bewijs voor geven is het een interessante visie die zeker niet JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 172