gedaan wat God verboden heeft. Zo werd hier tijdens diners in de grote zalen een keuken ingericht terwijl tijdens tentoonstellingen panelen tegen het goudleerbehang leunden. Deze gebruikspraktijk heeft veel schade aangebracht aan het interieur van deze kamer. Door restaurato ren van de sral32) is het leer ontdaan van een dikke lak- en vernislaag, schoongemaakt, plaatselijk hersteld en opnieuw gespannen. De prachtige bloemmotieven zijn daardoor weer zichtbaar geworden. Het meest opvallende in deze ruimte is wel de kroonluchter. De enorme lamp is een geschenk van de Gemeente Bloemendaal uit 1930. Hij werd vervaardigd door de vermaarde Jan Eissenloeffel die de lamp op verzoek van rijksbouwmeester Bremer ontwierp voor de vergader zaal van Gedeputeerde Staten. Daar heeft hij ook tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw gehangen. Uiteindelijk moest de lamp het veld rui men omdat men de vormgeving niet meer mooi vond. De lamp werd gedemonteerd en op zolder opgeslagen. Daar is hij nu weer vandaan gehaald en door edelsmid Andries de Groot uit Utrecht op een sublie me wijze gerestaureerd. De lamp past volledig in de sfeer van deze warme, intieme ruimte. Tegen de wanden staan de zetels die door Bre mer zelf werden ontworpen als het meubilair voor Gedeputeerde Sta ten in de Statenzaal. Ook deze meubels zijn met zorg gerestaureerd en wel door de Haarlemse restaurator Pol Bruys. De kleine ruimte naast de antichambre wordt het 'vissenkamertje' genoemd. Toen ik in 1984 bij de provincie kwam werken kon niemand mij vertellen waar die benaming vandaan kwam. Dat veranderde toen huismeester Ben Molenaar in 1994 twee glas-in-lood voorzetramen op de zolder vond die precies voor de ramen in dit kamertje bleken te pas sen. In de afbeelding van deze ramen zijn mooi gestileerde vissen ver werkt. Daarmee werd de naam van het kamertje verklaard. Nieuw in dit vertrek is één van de kroonluchters die Bremer in 1930 tegen het ver laagde plafond in koffiekamer 1 aanbracht. Dat plafond is er nu niet meer door de terugkeer van de lantaarnkappen waardoor de koffieka mer een enorme hoogte heeft gekregen. Statenzaal en koffiekamers Architect Cor Bouwstra wilde het gebouw weer wat meer van haar feestelijkheid teruggeven en stelde voor in de koffiekamers en de sta tenzaal eigentijdse kroonluchters aan te brengen. Daarop werden vijf glaskunstenaars uitgenodigd een ontwerp in te sturen voor deze licht- GERRIT BOSCH

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 181