Museum Paviljoen Welgelegen beschikt over een indrukwekkende collectie historische meubels waarvan de meeste onlosmakelijk deel uit maken van de geschiedenis van het gebouw. Om die reden lag het voor de hand deze meubels zorgvuldig te laten restaureren. In dit restauratie proces kreeg een groot deel van het meubilair de status van 'Historisch gebruiksmeubilair', terwijl een ander deel werd aangemerkt als 'Muse aal meubilair'. Na een onderzoek over de herkomst van de meubels39' is de restauratie van de meer dan 200 meubelen uitgevoerd door 7 restau ratieateliers.40' De werkzaamheden op deze ateliers werden nauwgezet en kundig begeleid door drs Hans Piena, hoofdconservator van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem. Door deze restauratie be schikt de provincie Noord-Holland over een unieke en goed verzorgde collectie meubels. Veel van deze meubels worden dagelijks gebruikt terwijl een kleiner deel in een museale opstelling is opgenomen. Het oostelijk gelegen hoekpaviljoen, dat grenst aan koffiekamer 2, wordt museaal ingericht. Dit gedeelte van het gebouw wordt door sommige oudere ambtenaren nog steeds aangeduid als de conciërge woning want hier woonde tot 1985 de huismeester van het provincie huis. In de drie kamers op de begane grond wordt een permanente ten toonstelling ingericht over de geschiedenis van Welgelegen, haar bewoners en gebruikers. In de daarboven gelegen kamers worden drie historische vertrekken ingericht; in wezen worden ze 'teruggeven aan de voormalige bewoners' van Paviljoen Welgelegen: Henry Hope, Lo- dewijk Napoleon en Wilhelmina van Pruisen. De hoekkamer wordt als een hommage aan bouwheer Henry Hope, in gericht met de mooiste meubels die in de provinciale collectie voorko men.41' Welgelegen beschikt over 9 historische meubelsets. Aan deze sets is grondig onderzoek verricht: de samenstelling van de originele verf is geanalyseerd, de handgesmede stoffeernagels zijn onderzocht en minuscule resten van de oorspronkelijke stoffering zijn vergeleken met archivalische gegevens. Met al deze kennis is een zo historisch mogelijke reconstructie gemaakt op het best bewaarde exemplaar van elke set. Zo is een eregalerij ontstaan waar we erg trots op zijn. Deze meubels zullen worden opgesteld in deze 'Hope-kamer'. In wat tot voor kort commissiekamer 4 was, wordt de slaapkamer van Koning Lodewijk Napoléon in ere hersteld. Aan het einde van de 19e en in de eerste helft van de 20ste eeuw was deze kamer ook aan de Koning JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 186