van Holland gewijd. Hetzelfde meubilair dat toen in deze kamer stond zal hier opnieuw te zien zijn. Even leek het er op dat we hier bij de in richting een vergissing zouden maken, een vergissing die door een onderzoek van De Fabryck zichtbaar werd. Nadat het historische ver trek in 1943 werd opgeheven, werd het bed opgeslagen in het depot van het Rijksmuseum. Na verloop van tijd verzocht het Frans Halsmuseum de slaapkamer te mogen opstellen in Haarlem. Het provinciaal bestuur willigde dat verzoek in. En toen ging er iets mis want het bed dat uit het depot van het Rijksmuseum gehaald werd om in het Frans Hals Museum te worden opgesteld was een ander bed. Een prachtig exem plaar overigens, maar het was niet het bed dat ooit op Welgelegen had gestaan. Pas in 2008 werd deze verwisseling ontdekt. Op grond van deze kennis van zaken moeten we nu vaststellen dat gedurende vele jaren de bezoekers aan het Frans Hals Museum een ander bed hebben staan te bewonderen dan het ledikant van Lodewijk Napoléon uit Wel gelegen. De verwisseling is nu hersteld zodat bij de opening van het museale deel van Welgelegen, in mei 2009, het juiste ledikant te zien zal zijn. Naast de slaapkamer van Lodewijk Napoléon bevindt zich het vertrek dat de 'Willemijntjes-kamer' wordt genoemd. In de alkoof van dit ver trek wordt eveneens een bed geplaatst, en wel een ledikant dat afkom stig is uit de inboedel van Wilhelmina van Pruisen. Het bed is waar schijnlijk het logeerbed geweest waarin de dochter van Wilhelmina, prinses Louise, sliep als ze op Welgelegen logeerde. De stoelen in deze kamer zijn eveneens afkomstig uit de tijd van Wilhelmina van Pruisen. Er bestaat een groot kontrast tussen de toegepaste kleuren in de beide vorstelijke slaapkamers. In de kamer van Lodewijk Napoléon overheer sen groen en geel, terwijl de kamer van Wilhelmina van Pruisen nage noeg in wit is uitgevoerd. Het publiek kan na de zomer van 2009 weer de Dreefexposities bezoe ken die in de aangepaste expositieruimte georganiseerd zullen wor den. Geïnteresseerden kunnen vanaf dat moment ook de historische tentoonstelling en de historische vertrekken bezoeken. Momenteel wordt er aan gewerkt om de toegankelijkheid van deze bijzondere ver trekken mogelijk te maken. De restauratie van dit 'gemakkelijke gebouw' was nodig. Veel mensen hebben in de afgelopen jaren met enorm veel liefde en toewijding aan dit project hun deskundige medewerking verleend. Daarvoor past waardering, grote bewondering en veel dank. GERRITBOSCH

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 187