Hagestraat 10 In het verzorgingshuis Sint Jacob in de Hout aan de Zuiderhoutlaan bevonden zich drie gevelstenen. Deze waren afkomstig uit het vroege re Sint Jacobs-Gods huis in de Hagestraat, gesticht door Lysbeth Jan Bette. Dit gasthuis huisvestte arme lieden maar bood daarnaast onder dak aan pelgrims, die op weg waren naar het Spaanse Santiago de Compostella. Daar was in de 8ste of 9de eeuw een bedevaartsoord ont staan rond het graf van de apostel Jacobus de Meerdere, dat in latere eeuwen razend populair zou worden. Uit alle hoeken van Europa waren gedurende de middeleeuwen pelgrims op weg om het graf van de apostel te bezoeken. Zij sliepen onderweg in kerken en in gasthui zen zoals in de Hagestraat. De drie gevelstenen uit de Hagestraat hebben dan ook alle drie een connectie met de bedevaart naar Santiago. Op de eerste steen zijn attri buten van de pelgrim afgebeeld: pelgrimsstaven, pelgrimsflesjes en de Sint Jacobsschelp, een voorwerp dat de pelgrims aan hun kleding be vestigden. De steen bevat ook het jaartal 1599, waarschijnlijk het jaar waarin deze werd vervaardigd. In 1889 is deze steen in een nieuwe om lijsting gevat; vermoedelijk heeft de steen toen een andere plaats in het gebouw gekregen. Daarnaast was er een steen met een prachtige Jacobsschelp of Kam schelp (Pecten maximus), die vroeger de voorgevel van het Godshuis in de Hagestraat sierde. Later zat de steen nog een tijdje op de binnen plaats in een muur, voordat hij naar de Zuiderhoutlaan werd overge- Schelp St. Jacob in de tuinmuur van Sint Jacob in de Hout. (foto Martin Busker) JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 194