Reliëf Sint Jacob als beschermeling van de pelgrims, (foto Martin Busker) bracht. Op de derde steen, een prachtig relief, staat Sint Jacob centraal. Met een uitnodigend gebaar verzoekt de heilige een pelgrim aan te schui ven bij het haardvuur, waar andere bedevaartgangers zich reeds aan de warmte tegoed doen (zie een beschrijving van de steen in het Jaarboek Haerlem 1936). De steen stamt vermoedelijk uit dezelfde tijd als de twee andere: eind 16de eeuw. Sommigen vermoeden echter dat deze steen veel ouder is en afkomstig zou zijn uit de Jacobskapel aan de Schoters ingel, beter bekend als het pest- of dolhuis. Deze kapel was in 1319 ge sticht en bestemd voor het schouwen der 'lazarij', dat wil zeggen me laatsheid (op grondwaarvan een bedelbriefkon worden verkregen). Na een verbouwing van de kapel zou de gevelsteen overgebracht zijn naar de Hagestraat. Daar is de steen op verschillende plaatsen bevestigd ge weest. Het Sint Jacobs Godshuis, inmiddels een bejaardenhuis, vertrok in 1966 naar de Zuiderhoutlaan waar een modern pand werd betrokken onder de naam van Sint Jacob in de Hout. Met de verhuizing werden ook de gevelstenen meegenomen, de drie oude en de jaarsteen uit 1899. Twee oude en de jaarsteen werden ingemetseld in de tuinmuur van het nieuwe complex. Het reliëf kreeg een mooie plek in de nieuwe verga derzaal van het College van Regenten in het voormalig Koetshuis van de afgebroken villa Leeuw en Hooft. Het gebouwencomplex in de Hagestraat kwam leeg te staan en er is zelfs sprake geweest van sloop. In het pand bevindt zich nog op de eer ste verdieping een complete kapel uit i860 met een volledig interieur en bijzondere glas-in-loodramen van de Haarlemse kunstenaar Balen- donck. MARTIN BUSKER 193

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 195