Holland. Zijn beurtvaart-bedrijf verzorgde de transporten tussen de Rijp, Amsterdam, Alkmaar, Hoorn etc. Na 300 jaar liep het bedrijf vast, omdat de overgang naar vrachtwagens niet werd gemaakt. De schepen hadden allen de naam 'Koophandel' met daarbij een nummer. Op het laatst waren er 5 van dit soort schepen, ofwel de Koophandel 1 t/m5- Op bijgaande foto ziet men aan de rechterzijde de opa en oma met dochter tante Trien. Er moet nog een boekje zijn waar eenzelfde foto te zien is met zijn moeder Aag, maar dat is onvindbaar. De zoon, zijn oom Siem (ongeveer 10 jaar geleden overleden) en zijn vrouw Annie, hebben het huis op de foto tot vorig jaar bewoond. Aan de kleding van zijn opa is te zien, dat het bezit van een dergelijke onderneming iemand in die tijd tot de notabelen van het dorp maakte. Bijgaand tevens de gevelsteen in de Korte Lakenstraat. De steen is ge maakt van een Bentheimer zandsteen, vermoedelijk in de late art-deco periode. De sloper waarvan de huidige eigenaar hem ongeveer 20 jaar geleden kocht, vertelde dat de steen uit Leiden afkomstig is. Met dank aan Willem Schermerhorn eigenaar van de gevelsteen Jansstraat 65: Restauratie van het 18de eeuws snijwerk Dit pand is een onderdeel van het gerechtsgebouw. Als je door de Jans straat loopt heb je geen erg in het mooie snijwerk boven de ingang. De stoepen zijn daar zo smal zijn dat het moeilijk is om er voldoende zicht op te krijgen. Maar als u er eens bent moet u dat toch eens doen. Toen het gebouw opgeleverd zou moeten worden kwam de schilder tot de ontdekking dat grote delen van het snijwerk van de omlijsting van achteren uit bijna compleet verrot was. Deze versiering die uitge voerd is in de overgangsstijl van Lodewijk xv naar die van Lodewijk x viook wel aangeduid als 'Transition' is gemaakt van grenenhout. De projectmanager van de Rijksgebouwendienst, Saskia Slotboom, heeft daarop besloten het geheel te laten restaureren en de ontbrekende delen bij te laten snijden. Het restaureren van snijwerk is specialisten werk. Eind zeventiger jaren had Atelier Uilenburg te Amsterdam de ornamenten al een keer gerestaureerd. Er was wat bij gehakt en gedeelten waren van achteren gedoubleerd met hechthout. Dit was desastreus. Verder zat het snij- MARTIN BUSKER 201

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 203