altijd zeer welkom is. Ook was zij meer dan twintig jaar vrijwilligster in de winkel van het Frans Halsmuseum. En dan waren er de feestelijke ontmoetingen van het Haarlems Bach Ensemble, waar haar echtge noot viool speelde en zij de gastvrouwenrol vervulde. Samen met hem heeft Toos zich ook zeer ingespannen voor het behoud van het Frede- rikspark als groene oase in Haarlem. Bijna twintig jaar was zij secretaris-regentes van het Hofje van Heijthuijsen. Dit hofje, bij testament in 1652 gesticht door de rijke la kenkoopman Willem van Heijthuijsen, is het enige hofje in Haarlem dat buiten de wallen ligt. Het onderscheidt zich ook van de andere hof jes omdat vanaf het begin ook mannen werden toegelaten. Dat duurde overigens niet lang omdat de mannen niet goed in staat bleken een eigen huishouden te voeren. Door de eeuwen heen wisselde het college van regenten en zo trad in 1984 Toos aan. In een vraaggesprek met John Schoorl en Wim de Wagt voor hun boek Verderop in een muizenhokkie gaf zij haar belangstelling zo aan: 'Voor mij komen met deze taak twee belangrijke zaken samen: mijn liefde voor oude gebouwen en mijn sociaal gevoel.' Toen omstreeks 1984 de hoognodige restauratie van het hofje begon werd Toos gevraagd in de bouwcommissie plaats te nemen. In 1985 was de renovatie voltooid en waren er 10 eigentijdse huisjes rond een prachtige tuin gerealiseerd. Die tuin bleef haar aandacht vragen, maar vooral de zorg voor de bewoners zag zij als een belangrijke taak. Dat uitte zich in de vele bezoeken die zij aan aan de oudere bewoonsters bracht en in de tijd die zij besteedde aan de kerstpakketten die zij per soonlijk rondbracht. Tijdens de jaarlijkse Open Monumentendagen was het vooral Toos, die de bezoekers aan het hofje ontving en hen over de geschiedenis ervan vertelde. In 2003 verliet zij het bestuur en werd zij door de bewoners en haar mederegenten hartelijk uitgeluid. In 2003 verhuisden zij en haar man naar een appartement in Heem stede. Vlak voor de verhuizing gebeurde er iets waar zij altijd al bang voor geweest was. Vanuit het Frederikspark zag zij een heel grote, heel oude eik haar kant op vallen. De eik ging door het dak van het huis en de schade was groot. Haar gezondheid begon haar in de steek te laten en zij moest nood gedwongen haar activiteiten verminderen, maar de hartelijke ont vangsten gingen tot kort voor haar overlijden op 20 oktober 2008 ook in het nieuwe huis door. Toos Bloemers is 83 jaar geworden. RIKE RUITER 204 JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 206