Ate Dirk Bloemsma 7 juni 1911 - 27 oktober 2008 Op 7 juni 1911 werd Ate Dirk Bloemsma geboren te Geldermalsen als vierde kind in het doktersgezin aldaar. Er volgden nog vier kinderen. In dit grote gezin op het platteland had hij een gelukkige jeugd. Na de hbs ging Ate medicijnen studeren in Utrecht. De keuze voor deze stu die was eenvoudig, naar het voorbeeld dat zijn vader hem gaf. Halver wege zijn studie werd het gezin Bloemsma zwaar getroffen door de on verwachte dood van vader, die na een kort ziekbed overleed. De oudste zoon was nog niet afgestudeerd, de jongste dochter was ro jaar. Het gezin verhuisde naar Utrecht waar moeder de kinderen bewonderens waardig voortvarend naar hun volwassenheid begeleidde. Na het afleggen van het artsexamen werd Ate Bloemsma assistent in het Diaconessenziekenhuis te Haarlem. Hij was daar intern en deed er varing op bij verschillende specialisten. In die tijd ontmoette hij Atie Schuyt, verpleegster aldaar. Zij trouwden in december 1940 en huur den het huis aan de Wilhelminastraat nummer 43, waar hij met een korte onderbreking zijn hele leven zou blijven wonen. Ate Bloemsma vestigde zich daar als zelfstandig huisarts. Eind 1942 werd een dochter geboren. Het geluk duurde kort. De druk van de oorlog nam toe en door een rampzalig verlopen ziekte overleed zijn vrouw in september 1944. De hongerwinter maakte de tijd nog zwaarder. Na de bevrijding in mei 1945 meldde hij zich vrijwillig als arts bij het Corps Marinier. Hij werd na een militaire training in Schotland en de usa naar Soerabaja gestuurd waar hij tot eind 1947 werkte in het Mari niers Hospitaal. In die periode ontmoette hij Heidi Monhemius, ver pleegster in het Rode Kruis Ziekenhuis te Soerabaja. Zij trouwden in februari 1947. Begin t948 keerden zij terug uit Indië. Zij namen de dochter weer op en zetten de praktijk aan de Wilhelminastraat voort. Deze jaren in militaire dienst maakten dat Ate Bloemsma veteraan was. Met Heidi samen ontstond er een karakteristieke huishouding en praktijkvoering. De discipline, waarvan rust en duidelijkheid uitging, schiep een veilige haven voor menigeen. Er was een sterke band met veel patiënten. Hij bleef zijn praktijk uitoefenen tot zijn 76ste levens jaar. Hij was een gewaardeerd collega en hield zijn werk goed bij. Zo bezocht hij trouw de klinische middagen in het Elisabeth Gasthuis. NECROLOGIEËN 205

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 207