De Historische Vereniging Haerlem heet u ook tijdens de Open Monumentendagen 2009 van harte welkom in de Hoofdwacht Haarlem op de kaart Hoofdwacht in vogelvlucht Als Haarlem u ter harte gaat... De Historische vereniging Haerlem, opgericht in 1901, is lang op zoek geweest naar een eigen gebouw, maar in 1919, dit jaar precies tachtig jaar geleden, werd de Hoofdwacht de zetel van deze organisatie. Het thema van de Open Monumentendagen 2009, Haarlem op de kaart, is hier dus in het hele gebouw terug te vinden. Een heel duidelijk voorbeeld is natuurlijk de barokke kaart van Romeyn de Hooghe uit 1688. De bekende Amsterdamse en Haarlemse etser, schilder, uitgever en auteur heeft zelf het iniüaüef tot de kaart genomen: in zijn opdracht werd Haarlem opgemeten door een landmeter, waarna hij, zeer ongebruikelijk, hier zelf een plattegrond van maakte. Vervolgens stelde hij het stadsbestuur voor deze met kerken, poorten en andere gebouwen te versieren en in een koperplaat te snijden, zodat hier afdrukken van gemaakt konden worden. De burgemeesters aan wie hij de kaart opdroeg waren zeer enthousiast en gaven terstond opdracht dit werk uit te voeren. Ze bestelden zelf 100 exemplaren. Het fraaie resultaat bestaat uit een zeer nauwkeurige kaart van de stad in het midden met erboven de wapens van de toen regerende burgemeesters, secretaris en pensionaris, eronder een fraai gezicht op de stad vanaf de duinen en opzij een tiental stadsgezichten en twee historie prenten. Samen met wat randwerk bestaat de hele kaart uit afdrukken van 26 koperplaten. De bedoeling van een dergelijke uitgave had veel te maken met het benadrukken van de importantie van de stad. Meestal was er daarnaast nog een aanleiding, zoals een zojuist begonnen of voltooide vergroting. In Haarlem was dat de Nieuwe Uitleg aan de noordzijde van de stad, waar de Hooghe zelf een huis bezat. Met de stadsuitbreiding was in 1671 daadwerkelijk begonnen, maar ten tijde van het verschijnen van de kaart was deze nog niet klaar. De contouren zijn echter duidelijk zichtbaar, waarmee het nieuwe Haarlem letterlijk en figuurlijk weer op de kaart was gezet. Gebouwd in de 2e helft 13e eeuw (mogelijk ca 1250), nieuwe gevel rond 1640, nieuw dak in 1755, gerestaureerd en heringericht in 1994 en 1995. Vermoedelijk opgericht als le raadhuis, daarna woonhuis tot 1755, vervolgens Hoofdwacht en nu zetel historische vereniging. Op de bel-etage is de ontvangsthal en bestuurskamer ingericht als woonhuis in de \7C eeuw met meubels, schilderijen, etsen en voorwerpen uit het bezit van de vereniging. De le verdieping laat een overblijfsel van een cachot zien en doet dienst als tentoonstellingsruim e. De zolder is niet toegankelijk maar door het glas van de deur kunt u de authentieke kap uit 1755 zien. Als u straks weer gaat sta dan nog even stil bij dit: De Historische Vereniging Haerlem wil de geschiedenis van Haarlem levend houden. Het verleden is overal in de stad te zien. Verborgen in de archieven en op straat. We hebben dan het niet alleen over de Bavokerk, het stadhuis en de Vleeshal op de Grote Markt. Of over de musea en de talrijke Haarlemse hofjes. Ook recente geschiedenis heeft haar sporen nagelaten. De Vereniging Haerlem zet zich in om de geschiedenis van Haarlem en Kennemerland onder de aandacht te brengen. Als u Haarlem ook de moeite waard vindt help ons dan geen roepende in de woestijn te zijn. In ruil voor een lidmaatschap ontvangt u ieder jaar gratis ons jaarboek. Ook kunt u zelf iets doen door vrijwilliger te worden en actief helpen de stad en de vereniging te promoten. Als u meer wilt weten, of meteen tot daden wilt overgaan informeer dan bij één van onze vrijwilligers. Hij of zij zal u graag van dienst zijn.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 209