provinciale en, later, gedeputeerde staten van de provincie Noord-Holland, waren met Haarlem verbonden. Een overzicht van een rijk leven. In 1914 trouwden Johannes Rutgers en Aimee Torchiana met elkaar op 22 jarige leeftijd. Zij vertrokken naar Batavia waar mijn grootvader, in familiekring ook wel Bobby genoemd, als griffier werd aange steld bij het Landgerecht. In het jaar daarop werd hij in Makassar, gelegen op het eiland Celebes (Sulawesi), eerst griffier van de Raad van Justitie en kort daarop advocaat. Met de zaken die hij doet voor rijke Chine zen, zo gaat het verhaal, betaalt hij de ge boorte van mijn vader in 1919. In 1922 reist het gezin terug naar Amsterdam. Bobby zet zijn werk als advocaat in Amsterdam voort en wordt lid van de ge meenteraad. In 1928 wordt hij wethouder Sociale Zaken en genieten hij en zijn gezin van de Olympische spelen. In 1930 wordt mijn grootvader benoemd als secretaris van de Libera le Staatspartij en Vrijheidsbond. Het gezin verhuist daarom in 1932 naar Den Haag, alwaar mijn vader in de tweede klas van het gymnasi um Jan Schönfeld ontmoet. Jan Willem gaat met zijn vader mee naar toespraken in het land. Hij krijgt het politiek debat met de paplepel in gegoten. Voetballen doet hij bij hvv. Ook tennist hij actief. Sport zal hem zijn hele leven blijven fascineren. In 1938 gaat Jan Willem in Lei den rechten studeren. Hij wordt lid van het Leidsche Studenten Corps en ontmoet weer Jan Schönfeld, maar ook Dolf Noordijk, Jan van Proij- en en Dolf Plate. Het worden vrienden voor het leven. De oorlog maakt in 1940 een einde aan een vrolijke studententijd. Jan Willem is aanwezig bij de rede van prof. Cleveringa, waarin wordt geprotesteerd tegen het ontslag van Joodse hoogleraren. Het maakt diepe indruk op hem. Hij helpt mee de rede te verspreiden. Het studen tenprotest dat hierop volgt is voor de Duitsers aanleiding de Leidse Universiteit te sluiten. Jan Willem doet in 1942 met succes staats-exa- men aan de Vrije Universteit. In het jaar daarop wordt zijn vader wegens zijn politieke activiteiten opgepakt. Via het 'Oranjehotel' wordt hij naar concentratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn getran- NECROLOGIEËN 211

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 215