sporteerd. Het is voor Jan Willem, die in zijn vader een groot voorbeeld zag, een moeilijke tijd. Bobby houdt vol, niet alleen in het kamp, maar ook tijdens de dodenmars naar het westen, nadat de Russen begin 1945 Berlijn naderen. Na zijn terugkeer wordt mijn grootvader de eerste se cretaris van de Partij van de Vrijheid en later, in 1948, van de wd. In het leven van Jan Willem Rutgers beginnen zich tijdens en na de oorlog pijlers te ontwikkelen, die zijn verdere levensweg hebben be paald. Allereerst voelde hij zich thuis bij het Remonstrants geloof. Vrij zinnig, niet van twijfel vrij, maar met een groot vertrouwen in de liefde van God. Het goddelijke zocht hij in de eerste plaats in zijn ontmoeting met mensen. Hij gelooft dat er in ieder mens iets goeds zit, hetgeen op zijn latere werk als advocaat en rechter van invloed is geweest. Hij was een liberaal, waarbij hij met name aan de begrippen vrijheid, verant woordelijkheid en sociale rechtvaardigheid invulling probeerde te geven. In 1945 wordt Jan Willem advocaat in Gouda. Hij verdedigt veel ns b- ers. In dat jaar trouwt hij ook met Miep van Vrijberghe de Coningh. In 1947 wordt hij door mr. Hoog, advocaat in Haarlem, die in de laatste oorlogsjaren mijn vader had opgeleid, gevraagd om zijn compagnon te worden. Op dit aanbod gaat hij in. In 1952 overlijdt Hoog. Jan Willem is nog maar 33 jaar. Hij besluit het advocatenkantoor zelfstandig voort te zetten. Het gaat goed. Later volgen associaties met respectievelijk Henk Jonker en Sonja Boekman. Het is een goede samenwerking. Het kantoor dat hieruit voortvloeit bestaat vandaag de dag nog steeds onder de naam Pot Jonker Seunke. Jan Willem geniet van het beroep van advocaat. Het biedt hem de mogelijkheid om wezenlijk contact te hebben met mensen en zich te bemoeien met verschillende overheden, bedrijven en particuliere cli ënten. Zijn maatschappelijke betrokkenheid blijkt ook uit tal van ne venfuncties. Zo vervult hij vanaf 1956 ruim dertig jaar functies in de spaarbankwereld, waaronder voorzitter van de raad van commissaris sen van de Nutsspaarbank, later vsb groep, en voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond. Vanaf 1958 tot 1968 moeten we hem 's avonds wel eens missen wegens zijn voorzitterschap van de WD-frac- tie van de gemeenteraad van Heemstede. Hij is een van de oprichters van verzorgingshuis De Heemhaven te Heemstede; hij zit er jarenlang in het bestuur. Ook bij het Haarlemse studiefonds Schuurman Schim mel - Van Outeren Stichting is hij meer dan betrokken. Hij zit er vanaf 1971 tot 1998 in het bestuur, waarvan 24 jaren als voorzitter. Ook beleeft 212 JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 216