lijdensadvertentie. Jannie Sipkes overleed op 13 juni 2008 en zoals ook in de annonce stond: 'Dat was op eigen verzoek'. Ze was 76 jaar en had al geruime tijd geen zin meer in het leven, Na haar pensionering miste zij haar drukke werkzaamheden bij de Stichting Beeldende Kunst, sbk, meer dan zij ooit voor mogelijk had gehouden en vereenzaamde zih Jannie Sipkes is wel het meest bekend als oud-directeur en oprich ter van de Haarlemse sbk, Haar leven was doordrenkt van beeldende kunst. Haar woning was ermee gevuld en dankzij Jannie zagen talloze Haarlemse kunstenaars, en ook van daarbuiten, hun scheppingen in woningen van particulieren of bij bedrijven terecht komen. Over Jannie Sipkes' betrokkenheid bij kunst zei beeldend kunste naar en animatiefilmer Gerrit van Dijk tijdens de uitvaart vanaf haar woning in de Welgelegenstraat: 'Jannie hield eigenlijk niet van kunst, maar van de kunstenaars'. Dat lijkt wat sterk uitgedrukt, maar in een interview in Haarlems Dagblad, op 11 november 1970 zegt zij zelf: 'Mijn hobby is mensen. Ik houd erg veel van mensen, van wat ze doen. Op de tweede plaats komt wat ze maken.' Gerrit van Dijk zat er dus niet ver naast. Jannie Sipkes hing ook nooit de deskundige uit. Zelf zei ze daaro ver: 'Zelf heb ik er eigenlijk weinig verstand van; ik ga volkomen ge voelsmatig te werk.' Dat interview verscheen in de krant omdat Jannie voor de zesde keer haar zogenoemde 'Huis- tuin en keukenexpositie' hield. Daartoe toverden kunstenaars haar woning voor twaalf uur om in een particulie re galerie. Zelf bemoeide zij zich er nauwelijks mee, ze kregen de vrije hand en ruimden na afloop alles weer keurig op. Thuis had ze ook werken van kunstenaars in consig natie, grote mappen vol tekeningen of etsen. Ze had zelfs een afbeta lingssysteem bedacht voor wie een kunstwerk niet ineens kon betalen. Die activiteiten ontplooide zij om NECROLOGIEËN 215

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 219