Miel trad nooit op de voorgrond daar was hij te bescheiden voor. Wel stond hij altijd en voor iedereen klaar als er hulp, van welke aard ook, ergens nodig was. Geen moeite teveel. Kenmerkend was zijn nuchterheid. Wanneer je een vurig pleidooi hield voor het een of het ander, keek hij je glimlachend aan en zei vaak 'het gaat toch anders', en meestal had hij nog gelijk ook. Hij had vooral door de oorlogstijd een veelbewogen leven, waarover straks meer, maar waar hij eigenlijk nooit over sprak. Misschien was dat de oorsprong van zijn motto: 'je moet niet teveel omkijken, daar krijg je maar pijn inje nek van'. Miel Zwartser zag op 29 maart 1913 het levenslicht en was een gebo ren en getogen Haarlemmer, al woonde hij in zijn latere leven, om ge zondheidsredenen, in Zandvoort. Zijn ouders waren joods en dreven een fotozaak. Volgens zijn eigen zeggen was hij 'tussen de fototoestel len geboren'. Op zolder lag veel fotoapparatuur waaraan hij maar al te graag prutste. Dat is hij zijn hele leven blijven doen, tot aan zijn dood. Zijn werktafel in Zandvoort was altijd een baaierd van schroefjes, moertjes, onderdelen en klein gereedschap. Lang na zijn terugtreden uit de zaken bleef hij de fotoreparateur voor vrienden en kennissen. Hij moet ook toen nog honderden camera's hebben gerepareerd. Zijn lagere school was op de Friesche Varkensmarkt, het pand staat er nog. Aan die schooltijd bewaarde hij goede herinneringen, aan de middelbare schooltijd minder. Hij was een echte doener, studeren was voor hem een mindere optie. De eerste 13 jaar van zijn leven woonde hij boven de fotozaak van zijn ouders die al in 1902 was opgezet, eerst op Grote Houtstraat 5A later op nr 3 a dat meer ruimte bood. Vader Mozes Levi Zwartser was een self made man, opleidingen voor de fotografie bestonden in die tijd nog niet en de fotografie als hobby stond nog in de kinderschoenen. De eerste klanten kwamen uit Bloemendaal, waar de Bloemendaalse Amateur Fotografen Vereeni- ging een bloeiend bestaan kende. Door zijn vader zijn er veel foto's van het oude Haarlem gemaakt die zich thans in het gemeentearchief be vinden. Miel was trots op een vergeelde foto van vader Zwartser in jac quet op het strand van Zandvoort. Vader Zwartser was een goed za kenman, als een der eersten bood hij een 24-uurs service.De ene dag gebracht, de andere klaar en afgedrukt. Dat was in die tijd heel bijzon der. Vader Zwartser had geen goede gezondheid en toen hij in de cri- JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 222