eerste uur. Er moest een ministeriële beschikking aan te pas komen om daar onderuit te komen. De Heemsteedse Floriade van 1956 gaf een goede zakelijke impuls. Het was tevens de tijd van de opkomst van de amateurfotografie. Samen met een collega werden er ook ansichtkaarten gemaakt. In de bloeitijd was er wel 12 man personeel aan de zaak verbonden. Bij het personeel loopt de naam Hersman als een rode draad door de geschie denis van fotozaak Zwartser. De zusters Hersman hebben als winkel bediende en cheffin hun sporen verdiend, alsook de neven en nichten van beiden. Zij werkten er vijftien tot twintig jaar achtereen. Vooral de contacten met de, meestal vaste, klanten stelde Miel erg op prijs. Dat was hem dan ook op het lijf geschreven. Hij betreurde het dat vooral de voorlichtende functie door de voortschrijdende fototechniek later aan belang inboette. Fotograferen werd daarmee voor het gewone publiek veel eenvoudiger. Eindjaren vijftig werd Miel Zwartser voorzitter van de Foto Detail listen Club, de fdc, een soort branchevereniging. Hij is het 25 jaar lang geweest. Dat heeft een wereld voor hem geopend, letterlijk, en hij ge noot van het contact met collega's, met mensen in het algemeen. In 1972 werd de zaak verkocht aan de thans Koninklijke Capi Lux, een keten van fotozaken en Miel kwam daar in de directie. Hij bleef er tot zijn 65ste, naar zijn volle tevredenheid, maar toen vond hij het wel welletjes. Alle grote ontwikkelingen in de fotografie maakte hij mee. Van glas plaat naar film, van smalfilm naar 'super 8', van analoog naar digitaal. De kleurenfotografie die hem dwong om het ontwikkelen en afdruk ken uit te besteden, heeft de grootste impact op zijn werk gehad. Na het overlijden van zijn vrouw Angèle in januari 1999 werd zijn wereld kleiner. De Rotaryclub Haarlem heeft ruim 40 jaar een grote plaats ingeno men in zijn leven. Eén van de grondbeginselen van die organisatie is dienstbaarheid. Een dienstbaarder lid dan Miel Zwartser was niet te vinden. Hij stond altijd klaar voor iedereen, en niet alleen voor kapotte fototoestellen. Hij overleed op 12 april 2008 in zijn huis te Zandvoort met het uit zicht op zijn geliefde duinen. ERIC FONTEIN 220 JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 224