Historische Canon van Haarlem werd dankzij nauwe samenwerking tus sen verschillende leden van de Haarlemse Erfgoed Coalitie in delen ge publiceerd in Haarlems Dagblad. Onze vereniging leverde de teksten aan. Het Noord-Hollands Archief gaf zich grote moeite om deze tek sten van passende, originele of soms - op verzoek - juist zeer bekende afbeeldingen te voorzien. De kunstredactie van Haarlems Dagblad ontwierp de fraaie, in het oog springende lay-out voor de krantenafle veringen en voor de latere uitgave als boek. De Gemeente Haarlem ondersteunde de activiteiten, onder meer met een website. Hier past een woord van dank aan allen die zich hiervoor in het bijzonder heb ben ingespannen: Wethouder Chris van Velzen; Lieuwe Zoodsma, di recteur van het Noord-Hollands Archief en twee van zijn medewer kers, Maarten Brock en Alexander de Bruin; Fred Postma en Jan Rijsdam van HDCMedia; de bestuursleden van onze vereniging en de leden van de Historische Werkgroep. Dank ook aan oud-burgemeester Pop en zijn vrouw Margreeth, die de werkgroep hiertoe hebben geïn spireerd. Op 22 november 2008 werd het eerste exemplaar van de boek Histo rische Canon van Haarlem in boekvorm, aangeboden aan burge meester Bernt Schneiders van Haarlem, in de Commandeurzaal van het Noord-Hollands Archief. Zoals gebruikelijk, is de Werkgroep in 2008 wekelijks op woensdag avond bijeen gekomen, om deelresultaten van lopend en nieuw onder zoek te bespreken. Afgerond onderzoek: 1. Historische Canon van Haarlem, door Leny Wijnands en Piet de Rooy (zie boven). 2. Ons (buiten-)lid Bert Koene heeft in 2008 een onderzoek naar de ge schiedenis van het dorp Assendelft afgerond. De omvangrijke studie, strekkend van de stichting van het dorp in de tiende eeuw tot de nada gen van de Gouden Eeuw, zal in 2009 in boekvorm verschijnen. In de loop van dit onderzoek heeft hij een raadsel kunnen oplossen dat historici letterlijk al eeuwenlang intrigeert. Het betreft de ligging van het koningsgoed Aske dat de stamvader van het Hollandse gravenhuis in het jaar 889 verwierf. Het bewijs dat dit goed in Heemskerk en Bever wijk lag, werd alvast in de vorm van een tijdschriftartikel gepubliceerd (Bert Koene, Aske. De lokalisatie van een gde-eeuws koningsgoed, Histo risch Tijdschrift Holland 40 (2008) 289-300). JAARVERSLAG 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 249