Lopend groepsonderzoek: Project De Zesde Doos. Het creëren van een historische database in de computer. Hieraan wordt elke eerste woensdag van de maand gewerkt. De verwachting is, dat dit in het komende jaar al merkbaar zal worden in de vorm van korte teksten in de Nieuwsbrief. Een inventarisatie van delen van de infrastructuur van Haarlem, met focus op de Grote Houtstraat. De uitkomst van deelonderzoeken zal zo mogelijk worden gepubliceerd in de Nieuwsbrief en/of het Jaarboek. Een nieuw groepsproject in wording. Klein vervoer. Dit verkeert nog in de brainstorm fase. Individueel onderzoek: Bert Koene is bezig met een studie van het Zaanse koopliedenmilieu in de Gouden Eeuw aan de hand van egodocumenten uit die tijd. Als bij product van dat onderzoek verdiept hij zich ook in de levensloop van de nogal raadselachtige i7de-eeuwse portrettist Johan Thopas, lid van het Haarlemse Sint-Lukasgilde. Dick van Gijlswijk onderzoekt de bemoeienissen van het stadsbestuur met de stadsarmenscholen en de Franse scholen in de periode 1757- 1863, alsmede de rol en de betekenis van de verschillende colleges van toezicht in die periode. Ook hierover verschijnen deelartikelen. Marcel Bulte verzamelt gegevens over de zgn. Koninginnebuurt. Annemarie Broek houdt zich bezig met de Haarlemse popmuziek in de tweede helft van de 20ste eeuw. Leny Wijnands doet nader onderzoek naar de Haarlemse architect Jacob London. Na een eerste kort artikel in de Nieuwsbrief blijkt er zo veel boeiend materiaal over deze in zijn tijd gerenommeerde architect te zijn, dat een uitgebreider artikel op zijn plaats lijkt. Daan Kerkvliet speurt naar een verdwenen kunstwerk van Zadkine; ook doet hij onderzoek naar kerkklokken (uurwerken). Overige activiteiten In 2008 heeft de Werkgroep diverse bijdragen geleverd aan de Nieuws brief. Deze komen voort uit individuele verzoeken, uit stadswandelin gen en soms uit lopend of nieuw onderzoek. Bijvoorbeeld een stads wandeling naar de geheel vernieuwde Spaarnoogbuurt ('De concrete stedenband Haarlem-Mutare'); en een korte werkgroepswandeling met als thema verborgen schoonheid ('Doornroosje in Haarlem'; 'het huis met de handtekening'). JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 250