Het oude dorps centrum van Heemstede met de kapel en het huis van de schout. Detail van een kaart van Balthasar Floriszn. van Berc- kenrode, 1627 (Archief van de Heerlijkheid Heemstede, Noord-Hollands Archief). dere oorzaken hebben. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk dat de opgaven van het aantal morgen in de "Informacie" niet helemaal betrouwbaar zijn, maar J.C. Naber achtte dat ondanks enkele bewezen gevallen van fraude niet echt waarschijnlijk. Hij wees er wel op dat het opgegeven aantal morgen in 1514 alleen betrekking heeft op de gecultiveerde grond, terwijl in de kohieren van de tiende penning ook duinen en wil dernis worden meegerekend.31' Hoewel in de door mij bestudeerde ko hieren van de tiende penning van Heemstede uit 1557 en 1561 slechts éénmaal expliciet over wildernis en duinen wordt gesproken, zou dit kunnen verklaren waarom het opgegeven aantal morgen in beide jaren hoger was dan in 1514. In de twee door mij bestudeerde kohieren van de tiende penning ontbreekt echter een exacte opgave van de totale om vang van de wildernis en duinen in Heemstede. Voor zover ik na kan gaan, wordt in beide kohieren alleen van de daadwerkelijk in gebruik zijnde grond opgegeven hoe groot het is. Het is daarom nog maar de vraag of de bovenstaande uitleg van Naber ook opgaat voor Heem stede. Misschien is er in Heemstede tussen 1514 en 1561 simpelweg meer duingrond in cultuur gebracht, en verklaart dat de verschillen MAARTEN VAN BOURGONDIËN 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 27