Zocher op de bolwerken In de loop van de negentiende eeuw werden bijna alle middeleeuwse poorten, wallen en muren van Haarlem gesloopt. De bolwerken aan de Nieuwstad waren al in 1821 aan de beurt. Op de plek van de geslechte vestingmuren werden de plantsoenen van het Prinsen Bolwerk en het Staten Bolwerk aangelegd naar een ontwerp van Jan David Zocher jr., 'om zijn smaak in het aanleggen van lusthoven bekend.' Instigator van de sloop der vervallen bolwerken was de import-Haarlemmer en emi nente cultuurdrager Adriaan van der Willigen. In zijn dagboek1) lezen we hoe hij in het begin van 1821 de autoriteiten bewerkte en Zocher erbij betrok: 'Enige jaren geleden had ik aan het stadsbolwerk een tuin en daardoor gelegenheid om op die bolwerken te wandelen, hoewel daarover geen gebaande weg liep. Men had van daar zeer fraaie gezichten. Zij kon den door aangename wandelingen [wandelpaden] en door meer be planting meer voordeel aan de stad opleveren. Meermalen was ik al voornemens geweest om de leden onzer regering eens oplettend daar op te maken. Doch ik begreep dat het aanleggen van dergelijke wande lingen enige duizenden zou kosten en dat de ongunstige tijdsomstan digheden zulke uitgaven verboden. Thans echter, daar de stedelijke geldmiddelen zich in gunstiger staat bevonden, dacht ik was het niet kwaad om hierover met de Heer D. Hoeufft, onze voorzittende burge meester, eens te spreken en ik bespeurde met genoegen dat mijn ont werp enige bijval vond. Nu verzocht ik mijn vriend de architect J.D. Zocher, vooral ook wegens zijn smaak in het aanleggen van lusthoven bekend, om met mij eens een wandeling langs die wallen, die hem ook weinig bekend waren, te doen. Hij deed zulks, ik deelde hem mijn ontwerp mede, hij BERT KOENE JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 64