Haarlemse porseleinkaartjes Adreskaartjes in het algemeen Tot vroeg in de negentiende eeuw was het voor een bedrijf niet gebrui kelijk om op een of andere manier te adverteren. Slechts enkele catego rieën bedrijven, zoals uitgevers van boeken en makelaars in onroeren de of roerende goederen adverteerden in kranten. Het overgrote deel van de firma's werkte uitsluitend op recommandatie of via uithang borden aan het bedrijfspand. Het verspreiden van gedrukt reclamema teriaal kwam bijna niet voor. In de topografische atlassen van onze archieven, in de collectie van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap en in de Nederlandse Prentenkabinetten treft men incidenteel nog wel eens oude adreskaarten aan, maar het gebruik van adreskaar ten behoorde toch tot de uitzonderingen1). In het begin van de negentiende eeuw begonnen meerdere bedrijven en ambachtslieden een soort visitekaartje te laten drukken, een kaartje dat men aan potentiële klanten kon overhandigen. De opkomst van het toerisme in de jaren twintig en dertig van de negentiende eeuw werkte dit ook in de hand. Hotels en herbergen, ondernemingen op het gebied van het personenvervoer en dergelijke behoorden tot de bedrijven die hieraan behoefte kregen. Dat er van deze kaartjes weinig bewaard zijn gebleven zal het gevolg zijn van het feit dat deze efemere zaken, na dienst te hebben gedaan, weggegooid werden. Porseleinkaartjes De uitvinding van de lithografie of steendruk in 1796, maar pas in de jaren twintig van de negentiende eeuw echt in gebruik, zorgde voor nieuwe, goedkopere en fraaiere mogelijkheden voor reclamedrukwerk. En toen in de jaren dertig het mogelijk werd met het procédé van steendruk te drukken op een soort hoogglanspapier, nam dit soort re- A.G. VAN DER STEUR JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 68