HüTEE clamedrukwerk een grote vlucht. Men gebruikte daarvoor dun karton of dik papier met een glanzende witte laag van loodwit (vandaar de ge lijkenis met porselein) en bedrukte dit met een kleverige inkt op lijm- basis. Zodra de vellen uit de drukpers kwamen, werden ze bestoven met metaalpoeder. Dit poeder hechtte zich op de beïnkte plaatsen en werd met een 'konijnenstaartje' van het overige oppervlak verwijderd. Door afdekken of een tweede keer ininkten en het daarna opnieuw be stuiven met een andere kleur metaalpoeder (ook wel goud- of zilver poeder) was het mogelijk dezelfde afbeelding in meer kleuren te druk ken, maar dit geschiedde slechts bij hoge uitzondering en meestal bleef het bij één drukgang. Het procédé werd gebruikt voor klein, fraai verzorgd handelsdruk werk zoals verlovings- en huwelijksaankondigingen, nieuwjaarswen sen, menu's, feest- en concertprogramma's en ook wel voor titelpagi na's in precieuze boekjes zoals geschenkboekjes en luxueuze alma nakken. Maar de grootste verspreiding lag bij reclamekaartjes voor bedrijven en hotels. Het is met name dit soort adreskaartjes die, als ze op dit hoogglanzende witte papier of dun karton zijn afgedrukt, be kend zijn onder de naam porseleinkaartjes of'carte porcelaine'. Bekwa me tekenaars en kalligrafen tekenden of graveerden voor dit soort kaartjes de meest schitterende belettering op de lithosteen, en voorza gen die soms van afbeeldingen van winkels en hotels of van aangebo- A. G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 69