Over de techniek van het bedrukken met goudpoeder schrijft de drukker-illustrator Jean Matthieu Kierdorff (1803-1882) in een in 1965 gepubliceerd handschrift dat van kort na i860 moet dateren3': 'Het valsche goud in poeder is algemeen bekend onder de naam van Brons. Het wordt te Fürth en te Neurenberg gefabriceerd. Om het te gebruiken, trekt men de proeven, met gewoone drukinkt, en laat er dadelijk het brons overgaan, met een pakje katoen, zorgende niet te veel te stuiven, dewijl de inademing van dit metaal ongesteldheid kan veroorzaken. Hoe gladder het papier is, hoe glansrijker de druk met goud uitvalt, vooral als men gedrukt heeft met eene inkt welks kleur het meest nabijkomt aan het brons dat men gebruikt. Zedert eenige jaren ziet men veele adres en visite kaarten van zeer fijnen glans, die bekend zijn onder den naam van Porceleincarton. Dit Carton wordt gemaakt door er verscheidene malen zeer dunne en effene laagjes over te brengen, van eene kleur zamengesteld uit cremnits wit, vereenigd met eene kleine hoeveelheid lijm en aluin. Op eene gepolijste plaat door de koperpers gehaald, erlangd het eene fijne en zachte glans.' Aan het eind van de jaren vijftig werden porseleinkaartjes ook in Nederland gedrukt, onder andere bij de Haarlemse firma Emrik Bin- ger. Dit bedrijf was in 1857 ontstaan door samenvoeging van de druk kerijen van O.D. Emrik en Chs. Binger. Opvallend is dat er onder de Haarlemse kaartjes enkele zeer vroege exemplaren zijn en enkele zeer late. De vroegste zal het kaartje van De Phoenix zijn met als eigenaars- naam Poelman fils Fervaecke. Dit kaartje moet dateren uit de jaren 1834-1836. Enkele van de meest recente kaartjes hebben al de nieuwe huisnummers - zonder wijkaanduiding -, welke vernummering in i877plaatshad. De bloeiperiode van het porseleinkaartje in Nederland lag tussen 1845 en 1865. In België, waar de eerste kaartjes al in het begin van de jaren dertig werden gedrukt, lag dat iets vroeger.Eigenaardig is nog dat er zoveel meer porseleinkaartjes uit België bestaan dan uit andere Europese landen. Dat viel ook Tschichold al op. Deze verklaarde het uit het feit dat ze wellicht buiten België minder verzameld werden. Belgi sche porseleinkaartjes werden in grote, vierkante, plakboeken met blauw papieren bladen verzameld. Vaak treft men op losse kaartjes op de achterkant nog sporen aan van dit blauwe papier. Ook treft men op JAARBOEK HAERLEM 2008

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 72