Ten geleide Hoe actueel kan een historisch jaarboek zijn; nog geen week na de offi ciële heropening van het gerestaureerde provinciehuis in Haarlem door koningin Beatrix op 29 mei j.l. vindt u in dit jaarboek een uitvoe rige en rijk geïllustreerde beschrijving van deze restauratie van de hand van Gerrit Bosch, die als provinciaal conservator er nauw bij be trokken was. Hij beschrijft de interessante gschiedenis van het ge bouw, gaat uitvoerig in op de restauratie en neemt de lezer mee op een wandeling door het heringerichte gebouw. Ook gaat hij in op de vraag wie de architect is geweest. Was het Michel de Triquetti, Leendert Vier- vant of toch Abraham van der Hart, de architect van het Hodshonhuis aan het Spaarne. Ook actueel in Haarlem is de herinrichting van de Kruisstraat en de Kruisweg. De verbindingsstraat moet als een rode loper tussen station en de Grote Markt gaan functioneren. Daarom is het interessant om de herinneringen aan de Kruisstraat van Ar ent Broekmeijer te lezen. De Kruisstraat had toen een gemengde functie: woonhuizen en winkels. Het geeft een aardig beeld van Haarlem en de Haarlemmers rond 1900. Als vervolg op die herinneringen heeft Ab van der Steur per pand uit gezocht welke bedrijven waar gevestigd zijn geweest. Winkeliers maakten ook in die tijd reclame. Dat werd vooral gebrui kelijk rond 1830 door het drukken van zogenaamde porseleinkaartjes. Een soort visitekaartjes gedrukt op dun katon of dik papier met een glanzende witte laag van loodwit zodat het leek op porselein. Het kaar tje van zadelmakerij Schüller aan de Kuisweg is een van de 69 Haarlem se exemplaren die Ab van der Steur heeft opgespoord. Hij legt uit hoe deze fraaie kaartj es werden gemaakt en wie ze gebruikten. De schilder Hendrik Meijer trok in 1768 van Amsterdam naar Haar lem en bleef hier zeven jaar wonen. Hij speelde een rol bij de oprich-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2008 | | pagina 9